Akumulator samochodowy to część eksploatacyjna i pewnego dnia każdy kierowca stanie przed koniecznością jego wymiany. Samochód bez sprawnego akumulatora nie może funkcjonować we właściwy sposób. Czy wybór akumulatora jest trudny? Nie jest. Z naszego poradnika dowiesz się, jak właściwie dobrać akumulator do swojego samochodu oraz gdzie go kupić.
Czym jest akumulator samochodowy?
Akumulator rozruchowy 12 V znajdziesz pod maską każdego współczesnego samochodu osobowego. Także tego z napędem elektrycznym BEV. Ma on za zadanie zapewnić odpowiednią ilość prądu do uruchomienia silnika benzynowego lub wysokoprężnego. Poza samym rozrusznikiem akumulator musi też zasilić pompę paliwa, elektronikę sterującą, układ zapłonowy i wspomagania rozruchu w dieslach, dopóki silnik się nie uruchomi. W samochodach BEV akumulator umożliwia start elektroniki.
Po wyłączeniu silnika akumulator jest jedynym źródłem zasilania dla instalacji elektrycznej auta. Wówczas zapewnia prąd dla elektroniki (układów pamięci), alarmu i centralnego zamka.
W samochodach premium często stosowany jest dodatkowy akumulator, zamontowany najczęściej pod tylnym siedzeniem albo w bagażniku. Jego zadaniem jest podtrzymanie zasilania.
Typy akumulatorów
Obecnie w samochodach stosuje się następujące typu akumulatorów rozruchowych:
- Akumulator rozruchowy kwasowo-ołowiowy, wykonany w standardowej technologii, przeznaczony do wszystkich aut, z wyjątkiempojazdów hybrydowych i z systemami start-stop;
- Akumulator rozruchowy kwasowo-ołowiowy, wykonany w technologii srebrnej albo wapiennej Ca-Ca, w tym przypadku akumulator ma lepsze parametry pracy i jest nieco bardziej odporny;
- Akumulator w technologii EFB, bardziej odporny na rozładowanie, przeznaczony do aut z rozbudowanym wyposażeniem elektronicznym (np. premium) i samochodów z systemem start-stop;
- Akumulator w technologii AGM, przeznaczony do aut z rozbudowaną elektroniką, samochodów hybrydowych, elektrycznych i z systemem start-stop.
W Twoim samochodzie może też znaleźć się dodatkowy akumulator, wykonany w technologii żelowej (akumulator pomocniczy).
Podstawowe parametry akumulatora samochodowego
Jeśli chcesz dobrać akumulator, zajrzyj do instrukcji samochodu. Producent określa następujące parametry:
- Technologia wykonania akumulatora: dowolna, EFB lub AGM;
- Rozmieszczenie bieguna plus: po prawej lub po lewej (to bardzo ważne);
- Wielkość podstawy akumulatora, oznaczona symbolem, np. B12;
- Pojemność akumulatora, wyrażona w Ah, np. 60 Ah (może być mniejsza lub większa o 10% od zaleceń producenta auta);
- Wartość prądu rozruchowego, np. 300 A, może być nieco większa.
Poproś o radę fachowców od akumulatorów
Fachowcy z dobrej firmy doradzą Ci, jaki akumulator będzie dla najlepszy dla Twojego samochodu. Pomogą wybrać producenta, który zagwarantuje dobrą jakość podzespołu, a także podpowiedzą, czy możesz samodzielnie wymienić akumulator w swoim samochodzie. W większości aut jest to możliwe i zrobisz to w kilka minut. Ale są auta, gdzie dostęp do akumulatora jest utrudniony. Ponadto, w samochodach z systemem zarządzania energią samodzielna wymiana akumulatora nie jest możliwa. Potrzebne jest urządzenie podtrzymujące napięcie w układzie.
Gdzie kupić akumulator?
Jeśli chcesz kupić dobry akumulator w świetnej cenie i skorzystać z porady fachowców, odwiedź firmę WazCar w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 190, ul. Milionowa 23) lub w Pabianicach (ul. Sikorskiego 30/32). Akumulatory w Łodzi od WazCar to najlepsze rozwiązanie dla każdego kierowcy! Dlaczego? Bo firma WazCar jest częścią sieci ProfiAuto. Dzięki temu w ofercie WazCar znajdziesz mnóstwo modeli akumulatorów, od dobrych producentów, w najlepszych cenach na polskim rynku.
– Regeneracja turbosprężarek – wszystko co warto wiedzieć
– Przegląd narzędzi ogrodniczych przydatnych do pielęgnacji