Rozmowy telefoniczne i prowadzenie auta nie powinny iść w parze. Kierowca podczas jazdy powinien skupiać się w stu procentach na drodze, a jest to raczej niemożliwe, gdy przy jednym uchu ściska telefon i przy tym skupia się na tym, co mówi do niego rozmówca. Prowadzenie auta i rozmawianie przez telefon nie jest więc bezpieczne. Ryzyko to można jednak obniżyć dzięki zestawom słuchawkowym czy systemom głośnomówiącym.
Rozmawianie przez telefon i trzymanie go przy uchu stwarza podczas jazdy zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla innych użytkowników ruchu drogowego. Co więcej, jest też wykroczeniem, za jakie można otrzymać mandat. Nie ma więc co się dziwić, jeśli w przypadku kontroli drogowej będziemy musieli zapłacić spora kwotę za jedną, nawet krótką rozmowę. Dobrym rozwiązaniem mogą być zestawy słuchawkowe, które umożliwiają rozmowę przez telefon bez konieczności jego trzymania, dzięki czemu kierowca może mieć obie ręce na kierownicy.
Bez zestawu słuchawkowego nie należy wsiadać do samochodu
Zestawy słuchawkowe czy systemy głośnomówiące to rozwiązanie, które zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy, jednak na pewno nie obniża ryzyka do zera. Nawet jeśli kierowca ma obie ręce na kierownicy, podczas rozmowy telefonicznej część jego uwagi jest skupiona na rozmowie i na tym, co mówi rozmówca. A w ten sposób nie kontroluje się w stu procentach tego, co dzieje się na drodze. Jeśli więc musimy rozmawiać przez telefon w czasie jazdy, zawsze róbmy to przy użyciu zestawu słuchawkowego. Jednak warto też pamiętać o tym, by odbierać telefony naprawdę ważne, a na pozostałe połączenia oddzwonić w momencie, gdy będziemy na parkingu lub u celu podróży. Większość rozmów, jakie prowadzimy na co dzień, nie jest bowiem aż tak ważnych, by ryzykować własne bezpieczeństwo, zdrowie, a czasem nawet życie.
Warto dobrze wybierać operatora
Osoby, które dużo podróżują i zależy im na sprawnym i bezproblemowym korzystaniu z telefonu komórkowego, powinny dobrze i uważnie wybierać operatora. Niemal każdy z nas zna bowiem sytuacje, gdy podczas długiej podróży wjeżdża w jakąś czarną dziurę, w której nie ma zasięgu. W dużych sieciach typu Orange awaria taka zdarza się dosyć rzadko. Duzi operatorzy najczęściej gwarantują bowiem bezproblemowy zasięg na terenie całego kraju. Choć i w tej kwestii mogą być wyjątki. Czasem wystarczą negatywne warunki atmosferyczne, burza czy silny wiatr, aby mieć problemy w siecią nawet podczas korzystania z usług telekomunikacyjnego giganta. Niektóre awarie mogą być jednak z winy operatora. Wtedy jeszcze przed podpisaniem umowy warto poznać opinie na temat konkretnych sieci komórkowych, częstotliwości usterek i awarii oraz szybkości ich naprawiania. Szczególna uwagę na te kwestie powinny zwrócić osoby, które z telefonu korzystają podczas wykonywania obowiązków zawodowych i brak dostępu do sieci może utrudnić codzienną pracę.