W dzisiejszych czasach mocno wzrosło zainteresowanie wytwarzaniem biodegradowalnych polimerów poprzez obróbkę chemiczną, mikroorganizmy i enzymy, aby ułatwić utylizację po zakończeniu ich użytkowania bez szkody dla środowiska. W tym artykule spojrzymy nieco bliżej na biodegradowalne polimery, a jeśli będziesz chciał dowiedzieć się czegoś więcej – koniecznie zerknij na stronę https://omegaplastics.pl/.
Dlaczego wzrost zainteresowania polimerami biodegradowalnymi ma znaczenie?
Utylizacja odpadów z tworzyw sztucznych jest poważnym problemem środowiskowym, przed którym stoimy dzisiaj. Masowa produkcja i zwiększone wykorzystanie tworzyw sztucznych w szerokim zastosowaniu w naszym codziennym życiu ma ogromny wpływ na środowisko. W konsekwencji problemy te prowadzą do rosnącego zagrożenia globalnego ocieplenia wynikającego z emisji dwutlenku węgla w wyniku spalania nieulegających biodegradacji konwencjonalnych polimerów, takich jak:
-
polietylen,
-
polipropylen,
-
polichlorek winylu.
Biodegradowalne polimery są opracowywane jako alternatywa dla niebiodegradowalnych materiałów polimerowych w różnych zastosowaniach. Najlepszą opcją gospodarowania nieulegającymi biodegradacji odpadami z tworzyw sztucznych jest zastąpienie nieekonomicznych, nieulegających biodegradacji materiałów nie nadających się do recyklingu lub ponownego użycia biodegradowalnymi polimerami, ponieważ są one przyjazne dla środowiska.
Ze względu na zanieczyszczenie środowiska wynikające ze stosowania materiałów nieulegających biodegradacji, wzrosło zainteresowanie materiałami biodegradowalnymi.
Przyjazny dla środowiska plastik – czym właściwie jest?
Biodegradowalne polimery to materiały, które mogą działać przez ograniczony czas, zanim w ramach regulowanej procedury rozłożą się na produkty, które można łatwo wyrzucić. Mogą być wykonane z różnych odpadów i/lub biozasobów, takich jak odpady żywnościowe, zwierzęce, rolno-odpadowe, a także z innych źródeł, takich jak skrobia i celuloza. Biotworzywa wytwarzane z zasobów odnawialnych są często tańsze niż te wytwarzane z zasobów mikrobiologicznych, co skłania producentów do skoncentrowania się na wytwarzaniu biotworzyw z zasobów odnawialnych.
Stosowanie biodegradowalnych polimerów przynosi korzyści dla środowiska, takie jak:
-
regeneracja surowców,
-
biodegradacja i redukcja emisji dwutlenku węgla, które prowadzą do globalnego ocieplenia.
Mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby, mogą zużywać biodegradowalne polimery i przekształcać je w H2O, CO2 i metan. Proces biodegradacji zależy od składu materiału. Morfologia polimeru, struktura polimeru, obróbka chemiczna i radiacyjna oraz masa cząsteczkowa polimeru to parametry, które wpływają na proces biodegradacji. Polimery biodegradowalne nazywane są również biopolimerami.
Istnieją dwa powody, dla których warto stosować polimery z zasobów odnawialnych. Pierwszy – względy środowiskowe związane z rosnącą ilością odpadów z tworzyw sztucznych i globalnym ociepleniem w wyniku uwalniania dwutlenku węgla podczas spalania odpadów oraz drugi – zasoby ropy naftowej są ograniczone i wyczerpane.