Nie ma znaczenia, jaki rodzaj domu miała każda z Trzech Świnek. Bez stabilnej podstawy Wielki Zły Wilk zniszczyłby je wszystkie. Dom zbudowany na mało stabilnym fundamencie może napotkać na sporo i to naprawdę poważnych problemów. Od pęknięcia w płytach gipsowo-kartonowych po wielkie uszkodzenia spowodowane wilgocią, chodzi oczywiście o gnicie drewna i pleśń.
Fundamenty – co może pójść nie tak?
Problemy z fundamentami mogą być jednymi z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych problemów do naprawy, o tym jak powinna wyglądać prawidłowa budowa fundamentów możesz przeczytać więcej tutaj: https://purios.com/blog/budowa-fundamentow-jak-prawidlowo-je-wykonac-podczas-budowy-domu.
Celem wszystkich fundamentów jest przeniesienie obciążenia (ciężaru) domu, jego mieszkańców i ich dobytku na grunt pod fundamentem. Fundamenty ze ścianami, takie jak piwnice i przestrzenie podziemne, muszą wytrzymać boczne (poziome) obciążenia wywierane przez grunt przylegający do ścian. Fundamenty muszą również być odporne na obciążenia środowiskowe, takie jak:
-
śnieg,
-
wiatr,
-
trzęsienia ziemi.
Fundamenty muszą wykonywać te zadania bez przemieszczania się, pękania, niszczenia i przepuszczania wody przez cały okres użytkowania domu.
Gleba może pomóc lub zaszkodzić
Materiał pod fundamentem (zwykle gleba) jest rzeczywistym systemem nośnym, który podtrzymuje dom. Niektóre rodzaje gleby, takie jak piasek i żwir, mogą być dobre do podtrzymywania domu. Na przykład luźne wypełnienie nie jest w stanie wytrzymać dużych obciążeń. Gleba bogata w glinę może rozszerzać się i kurczyć wraz ze zmianami poziomu wilgotności, powodując osiadanie fundamentu lub pękanie ścian pod wpływem nacisku do wewnątrz. Zła niestabilna gleba może wystąpić niemal wszędzie.
Idealnie jest wtedy, gleba pod fundamentem jest nienaruszona i przepuszczalna, co sprzyja dobremu drenażowi, o stabilności i wytrzymałości zapewniającej odpowiednie podparcie. Czasami trzeba wprowadzić glebę, aby stworzyć równy obszar pod fundament lub zastąpić słabą glebę. Jeżeli wymagany jest grunt podsypki, podsypkę należy odpowiednio zagęścić, aby zachowywała się jak grunt nienaruszony. Zagęszczanie podsypki powinno być nadzorowane przez inżyniera geotechnika.
Rodzaje fundamentów domów
Żaden rodzaj podkładu nie jest lepszy od innego. Każdy typ ma zalety i wady. W wielu przypadkach rodzaj fundamentów stosowanych w budownictwie mieszkaniowym zależy od preferencji regionalnych, które z kolei zależą od ważnych czynników, takich jak klimat, geografia, a nawet metody budowy przekazywane z pokolenia budowniczych z pokolenia na pokolenie.
Płyta betonowa
Fundamenty płytowe można znaleźć prawie wszędzie i na niektórych rynkach są dominującym fundamentem. Fundamenty te są najbardziej odpowiednie na równym terenie lub na gruncie o minimalnym nachyleniu. Podstawową zaletą fundamentów z płyt betonowych jest to, że zazwyczaj są one najtańsze w budowie. Wady to utrudniony dostęp do elementów hydraulicznych i elektrycznych, które są zainstalowane w betonie lub pod nim. Może to sprawić, że przebudowa i naprawa będą uciążliwe i kosztowne. Kolejną wadą jest brak dodatkowej przestrzeni do przechowywania, jaką zapewnia fundament piwnicy.
Polecamy:
– Co oznaczają oznaczenia na automatycznej skrzyni biegów?