W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił wielki przełom w zrozumieniu, jak lepiej utrzymywać jakość powietrza w pomieszczeniach basenowych. Przez zbyt długi czas ci, którzy planowali, projektowali, budowali i eksploatowali instalacje klimatyzacji, konstrukcje budynków, pętle wodne, zużycie energii – robili to wszystko od siebie niezależnie. Rzadko próbowano zintegrować te elementy, aby stworzyć najlepszy i trwały basen kryty dla wszystkich zainteresowanych stron. Status quo musiał się zmienić i na szczęście tak się stało. Zintegrowane podejście jest teraz najlepszym rozwiązaniem.
Oto krótki przegląd zintegrowanego podejścia do projektowania systemu dla dzisiejszego obiektu basenowego zgodnego z normami.
Nowe zastosowania, nowe wymagania
Wiele sposobów, w jakie ludzie korzystają z basenów termalnych, krytych basenów, parków wodnych i ośrodków wodnych wciąż się zmienia. Łączenie zastosowań sportowych i rekreacyjnych, funkcje parku wodnego, takie jak nakładki natryskowe, zmienna temperatura wody w zależności od użytkowania i wieku pływaków, to tylko niektóre z tych zmian. Zakres sposobu, w jaki ludzie korzystają z basenów krytych, stawia nowe i zmieniające się wymagania wobec systemów dbających o właściwą wilgotność tych miejsc.
Rozszerzony zakres – to zasada numer jeden
Oprócz nowych wymagań dotyczących systemów klimatyzacji pojawia się rozszerzony zakres. Inżynierowie dążą do projektowania systemów, które zapewniają:
- doskonałą jakość powietrza w pomieszczeniach
- bezpieczną i wydajną zabawę.
Te cele projektowe muszą łączyć intensywne zadania związane z osuszaniem przestrzeni, ogrzewaniem i chłodzeniem wnętrza, podgrzewaniem wody w basenie i spełnianiem wymagań dotyczących powietrza zewnętrznego.
Rozszerzony zakres wynika z potężnej roli kontrolowania temperatury i wilgotności powietrza, które, jak stwierdzono, mają nie tylko wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach i komfort pływaków, ale także na efektywność energetyczną i żywotność sprzętu budowlanego, a także samych budynków, stąd tak bardzo ważne jest aby do tych zastosowań dobierać odpowiednie osuszacze basenowe. Rozszerzony zakres obejmuje ochronę zdrowia pływaków, nurków, trenerów i widzów, a równie istotne jest promowanie długoterminowej integralności strukturalnej budynku i systemów nośnych oraz oszczędzanie energii, wody i zasobów do uzdatniania wody.
Dla inżynierów, którzy muszą przekształcić wszystkie te imperatywy w cele projektowe, zintegrowane, zrównoważone podejście stało się absolutną koniecznością.
Pomoc w trafianiu w cele
Na szczęście dzisiejsi inżynierowie projektanci mają dostęp do szeregu technologii i strategii rozwiązywania problemów. Te technologie i strategie uzupełniają zasoby udostępnione przez stowarzyszenia zawodowe i stowarzyszenia inżynierów oraz cele widoczne w przepisach i normach budowlanych. Projekt, budowa i instalacja systemów wentylacyjnych w obiektach wodnych w pomieszczeniach muszą być zgodne z lokalnymi przepisami, a także ze sprawdzoną normą która określa, jaka jest odpowiednia wentylacja dla akceptowalnej jakości powietrza w pomieszczeniach.