Jak działa układ hydrauliczny i gdzie jest wykorzystywany?

Ciężko sobie dziś wyobrazić rozwój przemysłu, sektora budowlanego i wielu innych branż bez nowoczesnej technologii. Układ hydrauliczny wykorzystywany jest w bardzo wielu gałęziach biznesu i jest gwarantem szybkości, jakości i dokładności wykonania prac. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o oleju hydraulicznym i pracy całego układu znajdziemy w tym artykule. Opowiem, na jakiej zasadzie działa i gdzie jest wykorzystywany. Sprawdzimy również jaki wpływ na jego działanie ma olej hydrauliczny i jego jakość.

Jak działa układ hydrauliczny?

Układ hydrauliczny zapewnia maszynom siłę niezbędną do wykonywania określonych działań. Cały system składa się z części połączonych w zamknięty układ. W trakcie jego pracy dochodzi do przekazania energii przy pomocy oleju hydraulicznego. Przepływ cieczy pod ciśnieniem generuje ogromną energię, która następnie wykorzystywana jest do poruszania i sterowania maszynami i urządzeniami. System najczęściej składa się z:

  • siłowników hydraulicznych, które odpowiadają za wprawienie tłoka w ruch

  • przewodów hydraulicznych, którymi przepływa olej hydrauliczny

  • pomp hydraulicznych, zaworów i rozdzielaczy, które mają za zadanie wprawić ciecz w ruch

  • akumulatorów hydraulicznych, które magazynują ciecz pod wysokim napięciem

  • rur i węży precyzyjnych, wykorzystywanych do transportu cieczy

  • filtrów i oleju hydraulicznego

Gdzie najczęściej wykorzystuje się układ hydrauliczny?

Układ hydrauliczny to doskonały system naczyń połączonych, który pozwala wykonywać wymagające ogromnej siły i precyzyjności zadania. Doskonałym przykładem jego wykorzystania są podnośniki hydrauliczne, koparki czy żurawiach. Możliwość wykorzystania układu hydraulicznego do podnoszenia przedmiotów o wadze od kilkunastu kilogramów do kilkudziesięciu ton sprawia, że jest on właściwie całkowicie uniwersalny i wybierany częściej niż układ mechaniczny czy elektroniczny. Jednym z bardzo ważnych czynników, które mają wpływ na odpowiednią pracę układu, jest filtracja oleju hydraulicznego. Czym jest ten proces i dlaczego jest tak ważny dla prawidłowego działania maszyn i urządzeń?

Filtracja oleju hydraulicznego

Jednym z największych wyzwań przedsiębiorców, którzy wykorzystują w swoich firmach maszyny i urządzenia z układem hydraulicznym, jest dbałość o dobrą jakość oleju hydraulicznego. Ciężkie warunki pracy koparek, podnośników czy sprzętu budowlanego generuje pewne ryzyko. Do układu może dostać się brud, pęcherzyki powietrza i woda, która znacznie obniża jakość oleju i sprawia, że cały układ narażony jest na usterki i poważne awarie. Mikrofiltracja oleju hydraulicznego pozwala w prosty i szybki sposób oczyścić ciecz z wszystkich niepożądanych elementów i przywrócić jej pożądane właściwości. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie i przedłużyć termin wymiany oleju. Przejście całego procesu generuje więc znaczne oszczędności w firmie i pozwala nam dłużej wykorzystywać raz wlany olej hydrauliczny.

Dodaj komentarz