Istnieją różne główne typy projektów garażowych. Jednym z najbardziej popularnych jest garaż oddzielony do reszty domu – czyli nie jest to ani pomieszczenie będące integralną częścią nieruchomości,ale garaż wolnostojący. W tym artykule postaramy się udzielić najbardziej wyczerpujących informacji o tym, w jaki sposób taki garaż musi zostać zbudowany, o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę. Dodatkowych inspiracji projektowych można szukać na stronie https://www.dominanta.pl.
Od czego zacząć?
- Przybliżone wymiary jednego miejsca parkingowego wynoszą 4 x 6 metrów, dlatego taki typ garażu powinien być zbudowany na terytorium, które jest większe od tej średniej. Poza tym ten rodzaj garażu jest wygodniejszy, jeśli ktoś ma potrzebę zrobienia kilku miejsc parkingowych (w porównaniu do innych typów).
- Wybierając odpowiednie miejsce dla takiego garażu, należy wziąć pod uwagę najważniejszy czynnik – wygodę wjazdu. Droga dojazdowa musi być tak prosta i krótka, jak to możliwe, aby zaoszczędzić na asfalcie i zaoszczędzić użyteczną przestrzeń na zewnątrz.
- Z myślą o osobistym komforcie, zaleca się wybudowanie garażu oddalonego o 5-10 metrów od domu.
Zwróć szczególną uwagę na teren – żaden samochód nie lubi wilgotnych warunków, dlatego lokalizowanie garażu na takowych nie jest dobrym wyborem. Oczywiście wolnostojący garaż wymaga indywidualnej podstawy, najlepiej zrobionej profesjonalnie. Po ułożeniu fundamentu zaleca się pokrycie go warstwą zapewniającą odpowiednią hydroizolację. Jeśli chodzi o ściany, najlepszymi materiałami do wolnostojącego garażu są:
- cegły,
- bloki żużlowe,
- beton,
- bloki z gazobetonu.
Idealnie jest wtedy, gdy materiał i wykończenie zewnętrzne pasują do projektu zewnętrznego domu. Jeśli chodzi o wybór podłogi, warto rozważyć beton na warstwie pokruszonego kamienia. Na betonie można ułożyć specjalne profile z gumy lub PCV. Na zewnątrz nie zapomnij zbudować rowu drenażowego wokół garażu, aby uszczelnić fundament. Jego szerokość nie może być mniejsza niż 50 cm.
Realizując swój garaż przy okazji realizacji projektu domu, ograniczysz wybór materiału pokrycia dachowego, ponieważ musi on być taki sam, jak dach domu – płytki, łupki lub inne. Jeśli chodzi o wolnostojące garaże, masz też szansę zaoszczędzić trochę pieniędzy i zdecydować się na bardziej przystępny cenowo materiał. Pamiętaj tylko, aby pamiętać o pewnym stopniu nachylenia dachu, aby uniknąć gromadzenia się na nim wody.
Dlaczego warto postawić właśnie na garaż wolnostojący?
Garaż to wygodny i pomocny element do życia, co skłania wiele osób do podjęcia wysiłku, aby zbudować właśnie ten wolnostojący. Korzyści wynikające z bezpieczeństwa i oszczędności często przewyższają korzyści związane z garażem przy domu, a w razie potrzeby można dodać dodatkową wiatę, aby zapewnić schronienie przed żywiołami kolejnym pojazdom. Jeśli to są argumenty, które Cię przekonują – powinieneś postawić właśnie na ten typ garażu. Z pewnością będziesz zadowolony z tej jakże mądrej decyzji – pamiętaj jednak o powyższych wskazówkach.