Lekarze wszystko widzieli i słyszeli, więc nie musisz się wstydzić mówiąc o swoich hemoroidach. Niezbędne jest postawienie diagnozy medycznej, aby wykluczyć inne choroby i nie polegać na własnej opinii na temat przyczyny problemu.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to opuchnięte, podrażnione żyły wokół odbytu i najniższej części odbytnicy. Istnieją dwa rodzaje hemoroidów:
Wewnętrzny: ten rodzaj hemoroidów znajduje się wewnątrz odbytnicy, więc nie będzie można go zobaczyć. Zwykle są bezbolesne, a jedynym objawem może być jaskrawoczerwona krew na papierze toaletowym lub w toalecie po wypróżnieniu.
Zewnętrzne: ten rodzaj hemoroidów znajduje się pod skórą wokół odbytu. Może wyglądać jak różowe lub fioletowe guzki. Ponieważ znajdują się w obszarze, w którym znajdują się nerwy odczuwające ból, mogą zarówno boleć, jak i krwawić.
Wszystko, co powoduje wzrost ciśnienia, może spowodować obrzęk żył w dolnej części odbytnicy i odbytu, powodując hemoroidy. Może się to zdarzyć, jeśli jesteś otyła, jesteś w ciąży, usilnie wypróżniasz się lub podnosisz coś ciężkiego.
Czas iść do lekarza?
Chociaż większość ludzi uważa hemoroidy za niewielki problem, mogą one być bardzo bolesne. „Wiedza o tym, kiedy samodzielnie leczyć choroby, takie jak hemoroidy, a kiedy lepiej szukać pomocy, może pomóc uniknąć niepotrzebnych komplikacji i podjąć leczenie hemoroidów we właściwy sposób.
Jeśli doświadczasz z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu z hemoroidami, umów się na wizytę u lekarza kontaktu:
– Występuje krwawienie z odbytu lub widzisz jaskrawoczerwoną krew na papierze toaletowym.
– Odczuwasz ból i dyskomfort w odbytnicy lub odbycie.
– Próbowałeś leków bez recepty przez ponad tydzień bez złagodzenia dodatkowego.
– Masz rdzawe lub smoliste wypróżnienia, co może być oznaką krwawienia.
Jeśli krwawienie z odbytu nie ustąpi i odczuwasz zawroty głowy lub omdlenie, powinieneś wziąć to za wypadek medyczny, który uzasadnia podróż na pogotowie.
Kiedy idziesz do lekarza na hemoroidy, najpierw zostaniesz zapytany o objawy. Następnie położysz się na boku z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Twój lekarz zbada Cię, czy masz zewnętrzne hemoroidy. Twój lekarz przeprowadzi następnie badanie cyfrowe badanie doodbytnicze, które polega na włożonym w rękawiczkę palca do odbytu. Ma to na celu zidentyfikowanie hemoroidów lub innych nieprawidłowości.
Jeśli cierpisz na hemoroidy i nie masz ochoty odwiedzić lekarza, nie czekaj dłużej. Twój lekarz zadba o komfort podczas badania, po którym szybko będziesz na najlepszej drodze do złagodzenia objawów. Warto mieć to wszystko na uwadze i jeśli leczenie zdaje się być koniecznym i najlepszym wyjściem – najlepiej odsunąć cały wstyd na bok i wybrać się. Pamiętaj, że tutaj nade wszystko chodzi o Twoje zdrowie, nie można więc dopuścić do tego, by mały problem zamienił się nawet w stan zagrażający życiu. Teraz powinieneś po tej lekturze naprawdę wziąć to na poważnie i nie lekceważyć takiej dolegliwości.