Wybór izolacji – co zrobić, aby budynek był bardziej energooszczędny?

dom

Izolacja pomaga utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzu, gdy na zewnątrz jest nieznośnie gorąco lub zimno. Oczywiście, polegamy na piecach i urządzeniach klimatyzacyjnych do ogrzewania i chłodzenia wnętrz, ale izolacja również odgrywa ważną rolę – utrudniając przepływ ciepła. Zimą izolacja pomaga utrzymać ciepło w środku. W gorące letnie dni ta sama izolacja utrudnia przenikanie ciepła z zewnątrz do wnętrza. Dodatkową zaletą jest to, że izolacja sprawia, że ​​budynek jest również bardziej energooszczędny i tańszy w ogrzewaniu i chłodzeniu.

Wielu z nas wyobraża sobie puszyste różowe włókno szklane, kiedy myślimy o izolacji. Ale izolacja występuje w wielu formach np. ocieplenie poddasza pianką jest jedną z dzisiaj najpopularniejszych. Zrozumienie zalet i ograniczeń różnych typów izolacji pozwoli Ci wybrać odpowiednie produkty, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z nową konstrukcją, czy planujesz modernizację izolacji.

Jak to działa?

Wszystkie rodzaje izolacji mają wartość R, a „R” oznacza odporność na przepływ ciepła. Przenoszenie ciepła może odbywać się poprzez:

• przewodzenie (sposób, w jaki patelnia nagrzewa się na piecu),
• konwekcję (naturalny proces unoszenia się gorącego powietrza nad chłodniejsze powietrze).
• promieniowanie (obiekty pochłaniające ciepło ze źródła ciepła, takiego jak słońce lub grzejnik).

Włókniste, przepuszczalne rodzaje izolacji, takie jak włókno szklane, opóźniają przenoszenie ciepła poprzez spowolnienie przewodzenia. Sztywna pianka i pianka natryskowa nie tylko spowalniają przewodzenie – mogą również ograniczać konwekcyjne przenoszenie ciepła poprzez odcięcie przecieku powietrza między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną.

Rodzaje izolacji

Decyzja, jakiego rodzaju izolacji użyć, zależy od kilku czynników: miejsca instalacji, wartości R oraz tego, czy planujesz wykonać instalację samodzielnie, czy zatrudnić profesjonalistę. Wartość ekologiczna może również wpłynąć na twoją decyzję. Izolacja zyskuje na wartości ekologicznej, jeśli jest wykonana z materiału pochodzącego z recyklingu.

Na Przykład, wykonane z różnych materiałów puszyste, włókniste rolki izolacji działają jak twój ulubiony zimowy sweter – tworząc małe kieszonki powietrzne, które utrudniają ucieczkę ciepła. Aby jednak działać efektywnie, izolacja z maty musi pozostać sucha i wolna od przenikania powietrza z zewnątrz. Uszczelnienie powietrzne przed zainstalowaniem izolacji z maty zapewni tę ochronę, podobnie jak noszenie wiatrówki na swetrze.

Izolacja łat jest zwykle wykonywana tak, aby pasowała między elementami ramy (słupki ścienne, belki stropowe) rozmieszczonymi w standardowych odstępach. Dostępne są różne grubości. Paty z włókna szklanego są używane od lat czterdziestych XX wieku i pozostają popularne ze względu na ich niski koszt i przyjazne dla majsterkowiczów właściwości (można je ciąć nożem uniwersalnym). Nielaminowane maty są zwykle używane jako izolacja poddasza, a do izolacji ścian często stosuje się maty licowe.

Dodaj komentarz