Czyszczenie podłogi garażu nie jest prostym zadaniem. To nie tylko kwestia zamiatania lub zmywania. Podłoga garażu to duża kałuża brudu i plam. Skuteczne czyszczenie podłogi wymaga szczególnych umiejętności i wprawy czy nawet rozwiązań takich jak maszyna czyszcząca do podłóg.
Sposób czyszczenia podłogi w garażu zależy od rodzaju podłogi. Jeśli masz betonową podłogę, możesz użyć myjek i innych środków czyszczących. W przypadku podłóg pokrytych żywicą epoksydową wystarczy delikatne czyszczenie.
Podstawowe kroki do czyszczenia podłogi garażu
Czyszczenie podłogi garażu ma na celu:
- usunięcie nagromadzonego pyłu
- usunięcie plam
- utrzymanie czystości w miejscu pracy
Można to osiągnąć za pomocą zestawu narzędzi i środków czyszczących. Do wykonania zadania można użyć urządzeń mechanicznych lub chemikaliów lub ich kombinacji.
Pierwszym krokiem do czyszczenia podłogi garażu jest zamiatanie za pomocą miotły. Wyjmij wszystkie narzędzia lub pojazdy z garażu i zacznij zamiatać podłogę miotłą. Spowoduje to usunięcie wszystkich drobinek kurzu i zanieczyszczeń z podłogi.
Potem przychodzi czas na szorowanie. Jeśli podłoga w garażu jest wykonana z betonu, najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest szorowanie. Użyj dowolnego narzędzia dostępnego na rynku i szoruj wszędzie tam, gdzie znajdziesz warstwy pyłu lub plam. Po zakończeniu szorowania na sucho (bez żadnego środka czyszczącego) przykryj wszystkie gniazdka elektryczne i pomalowane płyty gipsowo-kartonowe (jeśli masz) plastikową warstwą zabezpieczającą.
Na rynku dostępnych jest wiele odtłuszczaczy do betonu. Możesz kupić dowolny zgodnie ze swoim budżetem na odtłuszczanie podłogi w garażu. Ponadto możesz potrzebować szczotki do pokładu, środka czyszczącego i źródła wody pod wysokim ciśnieniem (węża).
Wymieszaj wybrany środek czyszczący w ciepłej wodzie i wylej na podłogę. Użyj szczotki i rozpocznij szorowanie. W przypadku grubych lub twardych plam potrzebna jest odrobina dodatkowego szorowania. Upewnij się, że Twoja mieszanina czyszcząca nie wysycha.
Szoruj przez 5-10 minut i powtórz w razie potrzeby. Po szorowaniu użyj wylotu wody pod wysokim ciśnieniem, aby spłukać lub umyć podłogę. Jeśli nie możesz znaleźć rozwiązania do czyszczenia, możesz użyć płynnego detergentu, który służy do prania ubrań. Należy pamiętać, że mydło w płynie musi zawierać fosforan trisodowy.
Szorowanie podłogi środkiem czyszczącym lub detergentem usunie brud lub plamy w procesie zwanym emulgacją. Zemulgowaną glebę można łatwo zmyć.
Inne różne sposoby czyszczenia podłogi w garażu też są możliwe do wykorzystania w tym kontekście.
Oprócz stosowania płynu czyszczącego lub płynnego detergentu istnieją inne metody skutecznego czyszczenia podłogi w garażu. Te „inne” metody są przydatne do usuwania uporczywych plam rdzy, oleju i smaru np. ocet winny jest bardzo przydatny w usuwaniu plam rdzy. Jest tani i łatwo dostępny w prawie wszystkich sklepach. Na plamę zalej ocet i pozwól mu działać przez około 5 minut. Jeśli zauważysz lekkie musowanie, to oznacza, że ocet rozpuszcza rdzę. W razie potrzeby dodaj trochę octu do zardzewiałego obszaru.