Zastanawiając się nad zakupem kotła gazowego zapewne szybko zauważysz jak wiele ich rodzajów jest dostępnych w sprzedaży. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze typy gazowych kotłów grzewczych.
W ostatnich latach kładzie się nacisk na możliwie największe wykorzystywanie w ogrzewaniu domów urządzeniami gazowymi. Zwłaszcza w dużych miastach odchodzi się już niemal całkowicie od ogrzewania kotłami na węgiel i drewno. Wielu właścicieli mieszkań i domów jest zatem wręcz zmuszona do wymiany typowego pieca węglowego na nowy kocioł gazowy. Co warto brać pod uwagę podczas wyboru pieca gazowego?
Kocioł gazowy do niewielkiego mieszkania w bloku
Być może przeglądając oferty kotłów gazowych jesteś bardziej skłonny po prostu wybrać najtańszy model. W pierwszym odruchu zapewne większość inwestorów charakteryzuje się takim podejściem. Niemniej w praktyce, już podczas dokonywania projektu instalacji oraz montażu urządzenia grzewczego okazuje się, że temat montażu kotła gazowego nie jest taki prosty jakby się to na początku mogło wydawać. Jedną z kwestii, które należy wziąć pod uwagę jest sprawa zabudowania kotła meblami kuchennymi bądź łazienkowymi. Jeśli zdecydujemy się najtańszy kocioł gazowy z tzw. otwartą komorą spalania zabudowanie go w szafce okaże się niemożliwe. Pod tym względem instalator jest zobowiązany do stosowania się do aktualnych przepisów budowlanych. Z drugiej jednak strony przepisy pozwalają na zabudowanie kotła szafkami, ale tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z kotłem z zamkniętą komorą spalania – tzw. kocioł ‘turbo’. Rzecz jasna większości inwestorów zależy na tym, aby kocioł wiszący w mieszkaniu możliwie najlepiej zamaskować, aby nie ingerował w aranżację wnętrza. Sprawa wydawać by się mogła bardzo prosta – wybieramy kocioł turbo i po sprawie. Ok, tylko, że kocioł z zamkniętą komorą spalania wymaga doprowadzenia do niego powietrza potrzebnego do spalania z zewnątrz budynku, a to wymaga albo doprowadzenia do niego rury prowadzącej powietrze z zewnątrz budynku, albo zamontowanie systemu kominowego dwururowego (rura w rurze), który jednocześnie odprowadza spaliny z komory spalania, a jednocześnie doprowadza powietrze. Zamontowanie instalacji spalinowej w kominie wymaga odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu. Zanim zdecydujemy się na zakup kotła gazowego warto skonsultować sprawę montażu z lokalną firmą hydrauliczną. To bardzo istotne, aby specjalista określił, czy kanały kominowe dostępne w mieszkaniu umożliwiają prawidłowe podłączenie urządzenia gazowego.
Wybierając kocioł gazowy warto też zdawać sobie sprawę z istnienia modeli kotłów kondensacyjnych. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia charakteryzujące się podwyższoną nawet o niemal 30% sprawnością energetyczną – nie jest trudno się domyśleć, że taki kocioł pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności na rachunkach za gaz. Gazowe kotły kondensacyjne są droższe od tych typowych i wymagają odpowiednio dostosowanej instalacji grzewczej. Jeśli jesteś z Lublina lub okolic i potrzebujesz konsultacji w zakresie zakupu kotła gazowego do swojego mieszkania lub firmy, zapraszamy do kontaktu z firmą Inserw z Lublina. Firma od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu oraz montażu instalacji centralnego ogrzewania.