5 porad, jak komfortowo prowadzić samochód w nocy

W godzinach nocnych ruch na drogach jest nieduży, ale jazda po zmroku jest bardziej wymagająca i męcząca niż w ciągu dnia. Kierowca odczuwa senność, i w efekcie może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim dla siebie. Ponadto w nocy jest ograniczona widoczność, co utrudnia bezpieczną jazdę. W naszym artykule znajdziesz kilka porad, które poprawią Twój komfort podczas prowadzenia samochodu po zmroku.

Dobre światła

Po zmroku niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie, szczególnie jeśli przemieszczasz się po drogach poza terenem zabudowanym. Do jazdy nocnej wykorzystuje się cztery główne ustawienia. Pierwsze z nich to światła mijania, obowiązują one przez całą dobę, również w dzień przy dobrej przejrzystości powietrza. Światło pada w taki sposób, że oświetla drogę, ale nie oślepia nadjeżdżającego z przeciwka kierowcy. Aby zapewnić sobie odpowiednią widoczność w nocy, dobrze sprawdzi się mocna żarówka H7. Kolejne przydatne ustawienie reflektorów w samochodzie to światła drogowe. Popularnie nazywane są „długimi”. Wykorzystuje się je w nocy, w terenie niezabudowanym, gdzie nie ma innego źródła światła. To ustawienie dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy z przeciwka nie nadjeżdża inny pojazd. W przeciwnym wypadku kierowca drugiego samochodu może zostać oślepiony mocną wiązką światła. Z tych dwóch ustawień korzysta się najczęściej podczas jazdy nocą. Podczas podróży często przydają się także światła pozycyjne i awaryjne. Ich zadaniem jest sygnalizacja miejsca postoju pojazdu. Jest to szczególnie ważne po zmroku, gdy samochód nie jest dobrze widoczny. Światła pozycyjne mają białą barwę i znajdują się z przodu pojazdu, a światła awaryjne to migające jednocześnie wszystkie kierunkowskazy. W niesprzyjających warunkach wykorzystuje się jeszcze jedno ustawienie. Światła przeciwmgłowe przydają się przy słabej widoczności. Wspierają główne reflektory, świecą mocniejszym światłem, co sprawia, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zachowaj bezpieczną odległość

Odpowiednia odległość od samochodu znajdującego się przed Twoim pojazdem jest istotna zarówno podczas jazdy w dzień, jak również w nocy. Po zmroku jednak, gdy organizm jest zmęczony, wydłuża się czas reakcji kierowcy. Oznacza to, że nieodpowiednia odległość może skutkować kolizją na skutek gwałtownego hamowania. Zachowując dystans, masz szansę zatrzymać się wcześniej, nie narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo. Szacuje się, że odpowiednia odległość to ok. 6 długości samochodu. Jednak im większa prędkość, tym bardziej powinna zwiększać się przestrzeń między pojazdami.

Nie patrz w reflektory

Podczas nocnej jazdy reflektory nadjeżdżającego z przeciwka samochodu mogą Cię łatwo oślepić. Dlatego staraj się unikać patrzenia bezpośrednio w wiązkę światła. Mocny, jasny punkt może chwilowo zaburzyć Twoją zdolność do rozpoznawania delikatnych kształtów, co podczas jazdy po zmroku może okazać się niebezpieczne. Dlatego zaleca się spoglądanie w kierunku zewnętrznej krawędzi swojego pasa, gdy z przeciwka nadjeżdża samochód. W rezultacie reflektory pojazdu nie oślepią Cię, a wręcz oświetlą pobocze, dzięki czemu upewnisz się, że nie porusza się po nim pieszy lub zwierzę.

Wyczyść szyby

Przygotowując się do nocnej podróży, pamiętaj, aby zadbać o czyste szyby w pojeździe. Zanieczyszczenia mogą odbijać światło i powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet oślepiać kierowcę. W okresie zimowym przed wyruszeniem w podróż należy pozbyć się z szyb śniegu i lodu. Aby zapobiec ich parowaniu, warto uruchomić nawiew powietrza, to poprawi widoczność. Kryształki lodu pozostające na szybie mogą zadziałać jak zwykłe soczewki. Skupione w nich światło może dekoncentrować kierowcę, który często odbiera jasny punkcik jako zbliżający się pojazd.

Pamiętaj o czystych reflektorach

Nie tylko szyby, ale także reflektory powinny być dobrze wyczyszczone przed wyruszeniem w podróż. Zabrudzona powierzchnia może zniekształcać wiązkę światła, co w rezultacie może powodować dyskomfort u innych kierowców lub nieodpowiednie oświetlenie drogi przed pojazdem. Warto również upewnić się, czy w reflektorach nie zniszczył się filtr UV. Sprawia on, że wiązka światła ma bardziej biały odcień, jest więc lepiej widoczna. Żółte promienie z reflektorów nie powodują oślepienia kierowcy z przeciwka.

 

Dodaj komentarz