Na czym polega leasing samochodu firmowego, jak wyglądają warunki spłaty i czym kierować się przy wyborze oferty rozmawiamy z Mateuszem Romanowskim, przedsiębiorcą z branży finansowej.
– Wielu przedsiębiorców zamiast zakupu samochodu za gotówkę czy za kredyt, decyduje się wziąć samochód w leasing. Skąd takie zainteresowanie i czy taki sposób finansowania się opłaca?
– Leasing jest opcją, która pod wieloma względami jest tańsza. Warto tu wziąć pod uwagę nie tylko koszt samochodu, ale również oprocentowanie, prowizję oraz wiele innych kosztów. Co więcej, w wielu przypadkach o wiele łatwiej jest podpisać umowę leasingową niż otrzymać kredyt samochodowy. Związane jest to z nieustannie rosnącymi restrykcjami banków, które bardzo skrupulatnie prześwietlają swoich klientów. Leasing jest też korzystny, jeśli chodzi o warunki spłaty. Można tak dopasować umowę leasingową, aby była idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Firma może więc spłacać leasing za auto bez nadmiernego obciążania swojego comiesięcznego budżetu. Co więcej, raty za leasing można sobie w większości przypadków wrzucać w całości w koszty uzyskania przychodu. A to oznacza, że dzięki spłacaniu rat mamy niższe koszty podatkowe. Kolejna zaleta, to fakt, że zawarcie umowy leasingowej nie wpływa na to, jaką zdolność kredytową ma przedsiębiorstwo. Tymczasem zawarcie umowy kredytowej w banku automatycznie obniża zdolność kredytową o wysokość tego kredytu. Nie ma więc co się dziwić, że od wielu lat firmy leasingowe cieszą się największą popularnością jeśli chodzi o finansowanie aut firmowych.
– Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc wziąć auto w leasing?
– Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku kredytów czy pożyczek bankowych, trzeba mieć zdolność kredytową. Potrzebne jest również konto firmowe i wyciąg z niego, który potwierdzi uzyskiwane przychody i da firmie leasingowej informację o tym, jaka jest kondycja finansowa firmy i czy stać ją na podpisanie umowy leasingowej. Najlepsze konta firmowe w firmowybank.pl to ciekawa porównywarka kont bankowych, w której można znaleźć niedrogie i wygodne w użytkowaniu konto bankowe. Warto o nim pomyśleć na długo przed tym, zanim zaczniemy rozglądać się za firmą leasingową.
– Czy zawsze leasing jest najlepszą ofertą sfinansowania firmowego auta?
– Nie zawsze. I to z powodu wielu czynników. Przede wszystkim, to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku firm, które chcą zakupić auto używane. Firmy leasingowe bardzo niechętnie i najczęściej tylko w drodze wyjątku umożliwiają leasingowanie używanych samochodów. Najczęściej dotyczy to aut prawie nowych, czyli maksymalnie 3-letnich. Niemożliwe jest znalezienie oferty leasingu na dużo starsze samochody. Firma, która chce kupić auto używane, musi więc poszukać innej możliwości jego finansowania. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być zwykły kredyt gotówkowy na firmę bądź kredyt samochodowy.