Koszty leczenia po wypadku samochodowym – kiedy nie musimy się o nie martwić?

Wypadki samochodowe bywają mało groźne lub bardzo poważne, wymagające długiego leczenia i rehabilitacji. Niestety, nawet kierowcy, którzy jeżdżą bardzo ostrożnie i odpowiedzialnie, nie są w stanie w stu procentach uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Jeśli przydarzy nam się wypadek, warto dopilnować wszystkich kwestii związanych z ubezpieczeniem, co pozwoli nam na pokrycie kosztów leczenia z odszkodowania przyznanego przez firmę ubezpieczeniową.

Po wypadku samochodowym często trzeba bardzo długo leczyć się i rehabilitować, aby powrócić do pełnej sprawności. Koszty leczenia bywają dosyć wysokie i nie wszystko można zrealizować w ramach państwowej służby zdrowia. Jeśli jednak wydatki będą dosyć spore, nie musimy się nimi zbyt mocno martwić. Zwykle pokrywane są one z OC sprawcy. Jeśli więc wypadek nie zdarzył się z naszej winy, możemy liczyć na to, że otrzymamy odszkodowanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że sprawy o odszkodowanie są dosyć mocno rozciągnięte w czasie, a leczenie często trzeba rozpocząć jak najszybciej. Zwykle więc najpierw musimy pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni, a dopiero później otrzymamy ich zwrot po przyznaniu odszkodowania.

Koszty uzależnione od stanu pacjenta

Wypadki samochodowe bardzo często powodują urazy kręgosłupa, złamania lub inne problemy z narządami ruchu. Bardzo często na początku są one leczone szpitalnie, następnie pacjenci są wypuszczani do domu z zaleceniem znalezienia sobie jak najszybciej odpowiedniej rehabilitacji. W ramach państwowej służby zdrowia bywa z tym dosyć często – terminy na zabiegi rehabilitacyjne czy fizjoterapię są bardzo odległe. Tymczasem osoby po urazach kończyn czy kręgosłupa wymagają rozpoczęcia rehabilitacji praktycznie natychmiast. Nie ma więc sensu czekać na termin u państwowego specjalisty – lepiej od razu wybrać się do prywatnego gabinetu rehabilitacyjnego. Nie czekajmy też z rozpoczęciem rehabilitacji na odszkodowanie. Może się bowiem okazać, że za te kilka tygodni czy miesięcy fizjoterapia nie przyniesie aż tak dobrych efektów, jak ta, która rozpoczęta byłaby tuż po wypadku czy po powrocie do zdrowia. Warto więc inwestować w dobre usługi rehabilitacyjne, gdyż bardzo często to właśnie od nich zależy to, jak szybko i czy w ogóle uda nam się powrócić do pełnej sprawności.

Jak szukać dobrych usług rehabilitacyjnych?

Usługi rehabilitacyjne bez problemu znajdziemy w wielu prywatnych i państwowych gabinetach. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne usługi, warto najpierw dobrze sprawdzić ofertę gabinetów w naszej najbliższej okolicy. Bez względu na to, czy interesuje nas ,rehabilitacja mokotów czy zabiegi w innych częściach stolicy lub w zupełnie innym mieście, sprawdźmy, na jakim poziomie są realizowane w danym gabinecie, jakie wykształcenie i kwalifikacje ma rehabilitant, a także czy wybrany gabinet cieszy się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych pacjentów. Im poważniejsze mamy problemy ze zdrowiem, tym więcej uwagi należy poświęcić na znalezienie dobrego specjalisty. Nie kierujmy się przy poszukiwaniach kryterium ceny, gdyż często oznacza to słaba jakość usług lub rehabilitantów, którzy dopiero zaczęli swoją pracę i nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Na własnym zdrowiu i sprawności zdecydowanie nie należy oszczędzać.

Dodaj komentarz