Materiały ścierne – wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Materiały ścierne są najczęściej używane do szlifowania, wygładzania i polerowania różnego rodzaju powierzchni. Występują pod wieloma nośnikami oraz posiadają zróżnicowane właściwości i moce ścierające, co pozwala na ich zastosowanie na różnych etapach prac oraz wykonywania w zróżnicowanym zakresie. Materiały ścierne dzielą się na te pochodzenia naturalnego oraz sztuczne, uzyskiwane w wyniku obróbki chemicznej. Według definicji, materiał ścierny to po prostu substancja, która po rozdrobnieniu na ziarna lub proszki nabiera właściwości ostrzy skrawających.

Materiały ścierne i ich podział według pochodzenia

Materiały ścierne są przeznaczone do obróbki ściernej zaliczanej do jednej kategorii z obróbką wiórową. Polega ona na usuwaniu warstw obrabianego materiały za pomocą dostosowanych do tego celu ostrzy. Obróbka wiórowa wykorzystuje ostrza o większych krawędziach, bardziej regularnych. Obróbka ścierna natomiast używa mikroskopowych, nieregularnie poukładanych ostrzy. Materiały ścierne zasadniczo dzieli się na dwie kategorie – pochodzenia naturalnego oraz sztuczne.

Materiały ścierne naturalne wykorzystują rozdrobnione ziarna naturalnie występujące w przyrodzie. Zalicza się do nich takie minerały, jak m. in. diament, krzemień, szmergiel, korund i kwarc. Z uwagi na swoją twardość, diament pozwala na szlifowanie stali, ceramiki, szkła a nawet marmuru. Korund oraz szmergiel są natomiast stosowane głównie do wygładzania oraz polerowania powierzchni. Do materiałów ściernych pochodzenia sztucznego zaliczają się z kolei elektrokorund, sztuczny diament oraz węglik krzemu. Z uwagi na niższy koszt ich produkcji, a w konsekwencji także niższą cenę zakupu, materiały ścierne ze sztucznymi ziarnami są najpowszechniejsze w sprzedaży.

Materiały ścierne i ich najpopularniejsze nośniki

Materiały ścierne są dostępne pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych ich nośników należy papier ścierny, który posiada bardzo szerokie zastosowanie oraz kupimy go w praktycznie każdym sklepie oferującym materiały ścierne. Papiery ścierne występują w różnych gradacjach, co pozwala na dostosowanie ich parametrów do rodzaju oraz etapu pracy. Oprócz papierów ściernych dostępne są także dyski fibrowe, które świetnie sprawdzają się do szlifowania stali i metali oraz gąbki ścierne dedykowane szlifowaniu powierzchni płaskich, profili drewnianych i powłok lakierniczych.

Do materiałów ściernych zaliczają się także dyski lamelkowe przeznaczone do szlifowania spoin, odprysków oraz rys. Ich zastosowaniem jest także usuwanie starej farby, rdzy oraz wygładzanie spawów. Ciekawym nośnikiem materiałów ściernych są także pasty i mleczka polerskie, które są wykorzystywane do docierania, szlifowania, polerowania oraz czyszczenia powierzchni wykonanych z metalu, drewna, szkła i wielu innych materiałów. Zawiesiny tych past mogą zawierać w sobie ziarna diamentowe oraz występować w postaci twardej lub miękkiej. Materiały ścierne to także szczotki, które są przeznaczone do szlifowania, wygładzania oraz polerowania powierzchni. Szczotki maszynowe mogą działać zarówno agresywnie, jak i w bardzo delikatny sposób.

Dodaj komentarz