Stoły warsztatowe to absolutna podstawa każdego warsztatu, aby móc wykonywać wszelkiego rodzaju prace.Czym więc powinien się charakteryzować taki stół i jakie są jego rodzaje?
Stoły warsztatowe – jak wybrać najlepszy?
W każdym warsztacie nie może zabraknąć podstawowego miejsca pracy, czyli stołu warsztatowego. Niezależnie od tego czy prowadzimy warsztat samochodowy, warsztat naprawy urządzeń i mechanizmów, czy po prostu posiadamy swój własny kat do majsterkowania, musi się tam znajdować stół warsztatowy spełniający wszystkie niezbędne funkcje z zakresu naszych prac.
Stoły warsztatowe cieszą się swoją popularnością z różnych względów, od powierzchni jaką udostępniają do pracy, przez ilość możliwych do podłączenia urządzeń po sposób w jaki można je wykorzystać do przechowywania akcesoriów.
Stoły warsztatowe mogą być najlepsze, jeżeli będziemy potrafili dopasować je odpowiednio do naszych potrzeb.
Jakie wyróżniamy stoły warsztatowe?
Obecnie jest wiele firm na rynku zajmujących się produkcją i wyposażeniem zarówno stołów warsztatowych jak i innych potrzebnych mebli do tego pomieszczenia. Stół do warsztatu posiada wiele różniących się od siebie funkcji przystosowanych do konkretnych działań lub zawodów.
Stół do warsztatu możemy podzielić na:
stół warsztatowy składany, który możemy w każdej chwili złożyć i schować zyskując większą przestrzeń w warsztacie. Umożliwia to ruchoma konstrukcja zwykle robiona ze stalowych rur. Niektóre modele posiadają także ruchome blaty, a przez wzgląd na swoją specyfikację, są one bardzo lekkie i z łatwością można je przenieść. Tego typu stoły polecane są głównie dla domowych warsztatów, z racji tego, że mogą udźwignąć ciężar do maksymalnie 200 kg, a sama ich powierzchnia zajmuje niewiele miejsca.
Stół warsztatowy zaciskowy, to także stół składany różniący się jedynie wbudowanym systemem zaciskowym. System składa się ze specjalnych uchwytów i ruchomych szczęk, co pozwala na usztywnienie obrabianego elementu i ułatwia pracę. Dodatkowa listwa środkowa stołu zwiększa jego powierzchnię, a regulowana wysokość zwiększy komfort naszej pracy.
Stół warsztatowy metalowy wyróżnia się przede wszystkim materiałem z jakiego został wykonany. Metal odpowiada za dużo większą wytrzymałość stołu, a oprócz półek i przegródek można także przyczepiać magnesy, dzięki którym gwoździe i śrubki będziemy mieć zawsze pod ręką.
Stół warsztatowy drewniany, pomimo swojej dużo większej estetyki musi być wykonany z trwałego drewna. Tego typu stół jest niestety dużo bardziej podatny na czynniki zewnętrzne i trzeba sprawdzić który producent tego typu konstrukcji daje gwarancję użyteczności na lata.
Stół roboczy stolarski zaliczany jest do jednego z największych stołów warsztatowych i wykorzystywany głównie w warsztatach stolarskich. Ten rodzaj stołu jest stołem drewnianym cechującym się solidnym i najczęściej rozkładanym blatem, rozmaitymi półkami i szufladami oraz praktycznym kształtem. Stoły stolarskie można spotkać w różnych wersjach, od profesjonalnych po amatorskie i dla szkół.
Gdzie się udać po stół do warsztatu w Krakowie?
Jedną z prężniej rozwijających się firm zajmujących się sprzedażą mebli i wyposażenia do warsztatu jest firma UMSTAHL Sp. z o.o. Na ich stronie internetowej stolywarsztatowe.co.pl, możemy zobaczyć wiele różnych rozwiązań zarówno stołów jak i innych mebli warsztatowych.