Sprzedaż samochodu z reguły nie jest łatwym zadaniem. Wystarczy jednak ustrzec się kilku błędów, by proces ten zakończył się powodzeniem – bez stresu i zbędnych emocji. Jeśli właśnie poszukujesz kupca na swój samochód – sprawdź, jakie pomyłki popełniają najczęściej mieszkańcy Poznania, by ustrzec się ich i sprzedać auto szybko i sprawnie.
1. Nieprawidłowa wycena – jak dokonać jej we właściwy sposób?
Nieprawidłowa wycena auta to jeden z najważniejszych błędów, popełnianych przez mieszkańców Poznania. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się skonsultować stan swojego samochodu z rzeczoznawcą. Darmowej wyceny pojazdu można również dokonać w skupach aut. Taką ofertę zobaczysz na stronie zasada24.pl, należącej do jednej z wiodących na rynku firm – Zasada Skup aut Poznań, ul Sikorskiego 42/13, 61-537 Poznań, Tel: 608 559 292, zajmujących się skupem samochodów używanych. To właśnie tutaj mieszkańcy miasta mogą sprzedać swoje auto w przypadku niepowodzenia w procesie poszukiwania kupca na własną rękę.
2. Błędy w ogłoszeniu — jak zredagować je prawidłowo?
Aby sprzedać samochód, konieczne jest poprawne zredagowanie ogłoszenia. Powinno ono zawierać:
- konkretne informacje o pojeździe, zgodne z jego rzeczywistym stanem,
- opis wyposażenia auta,
- numer VIN pojazdu.
Nieprawdziwe lub niekompletne dane zdemotywują potencjalnych kupujących, którzy z pewnością nie zainteresują się zawierającym je ogłoszeniem.
3. Niewłaściwe przygotowanie auta do prezentacji – jak zadbać o właściwą prezencję?
Nieprawidłowe przygotowanie pojazdu to kolejny błąd, który popełniają mieszkańcy Poznania przy okazji sprzedaży swoich samochodów. Zanim więc umówisz się z pierwszą zainteresowaną osobą, poświęć nieco czasu, by starannie oczyścić auto i zadbać o świeży zapach w jego wnętrzu. Dobrym pomysłem będzie również usunięcie drobnych usterek, obniżających wartość pojazdu w oczach potencjalnych kupujących.
4. Niezachęcające zdjęcia – jak zrobić atrakcyjne fotografie?
Dobre zdjęcia przyciągną uwagę i zachęcą do zapoznania się z ofertą. Do takiej kategorii z pewnością nie będą należeć fotografie prześwietlone, niedoświetlone lub rozmazane. Sam samochód powinien znajdować się w ich centrum, tło zaś może stanowić np. pusty parking. Do ogłoszenia należy również dołączyć zdjęcie wnętrza pojazdu oraz jego silnika, a także ewentualnych zarysowań, wgnieceń czy inne defektów.
5. Braki w dokumentacji auta – które dokumenty należy przygotować przed sprzedażą?
Sprzedaż samochodu wiąże się z koniecznością przygotowania stosownych dokumentów. Wiedzą o tym doskonale poznaniacy, którzy zaprzepaścili swoją szansę w wyniku niezorganizowanej dokumentacji lub zagubienia jej najważniejszych elementów. Dlatego też jeszcze przed przyjazdem potencjalnego kupca, warto przygotować:
- dowód rejestracyjny i kartę pojazdu,
- książkę serwisową samochodu,
- raporty z przeglądów technicznych,
- faktury za dokonane naprawy.
6. Brak kontaktu z klientem – dlaczego szybka reakcja jest ważna?
Wśród najczęstszych błędów, popełnianych przez mieszkańców Poznania w trakcie sprzedaży samochodu, wymienić można z pewnością również brak szybkich odpowiedzi na pytania potencjalnych kupujących. Współczesna rzeczywistość rządzi się bowiem swoimi prawami, a zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź znacząco obniża zainteresowanie daną ofertą.
7. Aktualne informacje – o czym nie należy zapominać?
Informacje, podawane w ogłoszeniu, powinny być aktualizowane na bieżąco. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów użytkowanych, pomimo chęci ich sprzedaży. Tworząc ofertę, warto więc zadbać o systematyczne zmiany:
- liczby przejechanych kilometrów,
- dokonanych napraw,
- stanu technicznego pojazdu.
8. Brak pisemnej umowy – dlaczego dokument ten jest tak istotny?
Wielu poznaniaków przekonało się już, że brak pisemnej umowy przy sprzedaży samochodu nie jest dobrym pomysłem. Taki dokument powinien zawierać:
- warunki sprzedaży,
- cenę samochodu,
- wszystkie ustalenia pomiędzy kupującym i sprzedającym.
Warto podkreślić, że umowa stanowi zabezpieczenie zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego, chroniąc go przed ewentualnymi roszczeniami i sporami w przyszłości.
9. Brak pertraktacji – jaką rolę odgrywa negocjacja w sprzedaży pojazdu?
Zarówno brak negocjacji, jak i nieumiejętnie przeprowadzone rozmowy to bardzo częsty błąd, skutkujący brakiem sukcesu w procesie sprzedażowym. Błędem będzie więc zarówno brak elastyczności i otwartości na zmiany – ceny, terminów czy warunków sprzedaży – jak też uleganie kupującemu. Idealnym rozwiązaniem jest więc określenie minimalnej stawki, która będzie stanowić nienaruszalną granicę, niezależnie od nacisku i presji.
10. Zakaz jazdy testowej – dlaczego należy zezwolić na próbną jazdę?
Brak możliwości jazdy testowej to ostatni, choć również niezwykle częsty błąd, popełniany przez mieszkańców Poznania. To właśnie ona pozwala bowiem ocenić stan auta i sprawdzić, jak sprawuje się on na drodze. Zakazanie tego rodzaju działań z pewnością nie zbuduje zaufania do sprzedającego, co będzie rzutować na niskie zainteresowanie jego ofertą.