Kredyt oddłużeniowy to pożyczka, dzięki której można się pozbyć swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych. Brzmi to jak definicja kredytu konsolidacyjnego, w rzeczywistości jednak, są to dwa odmienne produkty. Na czym polegają różnice?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to inaczej kredyt, dzięki któremu można wszystkie spłacane zadłużenia zamienić na jedną dużą ratę spłacaną do banku. Tego typu kredyty proponowane są osobom, które mają w tym samym czasie różne zobowiązania, na przykład kredyt hipoteczny, samochodowy i gotówkowy. Dzięki konsolidacji rata kredytu może się znacząco obniżyć, prócz tego jest to po prostu wygodniejsze, bo wystarczy teraz pamiętać tylko o jednym przelewie, a nie kilku w różnych terminach.
Kredyty konsolidacyjne są dostępne wyłącznie w bankach. Nie jest to także oferta dla wszystkich – bank godzi się na takie rozwiązanie zazwyczaj wtedy, gdy klient reguluje płatności w terminie, nie zalega z ratami, ma dobrą zdolność kredytową. Raczej nie skorzysta się z takiego rozwiązania przy dużych długach, dlatego po kredyt konsolidacyjny warto się zgłosić, zanim jeszcze spłata wielu rat stanie się zbyt obciążająca dla domowego budżetu.
Na czym polega kredyt oddłużeniowy?
Kredyt oddłużeniowy to z kolei produkt dla tych osób, które już wpadły w spiralę zadłużenia i nie potrafią z niej wyjść. Po taki kredyt trzeba się zgłosić do firmy pożyczkowej, ponieważ banki ich nie udzielają. W ramach kredytu oddłużeniowego można spłacić wszystkie zobowiązania finansowe – klient podpisuje umowę na jedną dużą pożyczkę.
Kwota kredytu jest na tyle wysoka, że pokrywa wszystkie długi, i od tej pory trzeba będzie spłacać już tylko jedną ratę. To znacznie lepsze rozwiązanie od kolejnych chwilówek zaciąganych na spłatę zaległych rat kredytowych.
Komu przysługują kredyty oddłużeniowe?
To produkty finansowe spoza sektora bankowego, więc nie trzeba się martwić bardzo restrykcyjnymi kryteriami przy rozpatrywaniu wniosku. Kredyt oddłużeniowy można dostać względnie łatwo, bo przeszkodą nie będzie ani brak stałej pracy, ani brak dobrej historii z BIK, a w niektórych placówkach na kredyt liczyć mogą także osoby bezrobotne oraz objęte egzekucją komorniczą.
Wniosek można wysłać online. Proces weryfikacji może się różnić w zależności od placówki, ale zwykle procedury są mocno uproszczone w porównaniu do tego, jak wygląda to w banku. Pieniądze z kredytu oddłużeniowego są przelewane na konto bankowe wskazane w formularzu, a spłata przebiega według ustalonego harmonogramu.