Właściciele samochodów muszą pamiętać o wielu czynnościach związanych z utrzymaniem i konserwacją swoich pojazdów. Jedną z nich jest wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Bywa to problematyczne – czasochłonne, kosztowne. Ponadto wymaga miejsca do przechowania opon, które aktualnie nie są użytkowanie. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów wydają się opony całoroczne. Czy warto w ogóle je rozważyć? Jak wygląda ich eksploatacja? Wyjaśniamy!
Opony wielosezonowe, czyli jakie?
Opony letnie, zimowe i wielosezonowe – to główny podział opon ze względu na okres, w jakim są stosowane. Opony całoroczne w ostatnim czasie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że są znacznie tańsze i łatwiejsze w eksploatacji. Jeśli chodzi o ich cechy charakterystyczne, to są elastyczne zimą, a twarde latem, czyli dopasowują się do panujących temperatur, zapewniając optymalną przyczepność do podłoża rozgrzanego i schłodzonego. Powstają z mieszanek, głównie żywic, krzemionki i kauczuku syntetycznego, czasem z dodatkiem wypełniaczy i uszlachetniaczy.
Jak rozpoznać opony wielosezonowe?
Producenci muszą odpowiednio znakować swoje opony, co pozwala klientom ocenić na pierwszy rzut oka, czy mają do czynienia z modelami wielosezonowymi. Świadczy o tym symbol M+S – skrót od hasła Mud & Snow, czyli błoto i śnieg. To jeszcze nie wszystko. Na oponach wielosezonowych znajdziesz też inne napisy, w tym 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) i/lub All Weather/All Seasons/4Seasons. Potwierdza to, że opony pomyślnie przeszły testy dopuszczające je do całorocznego użytku – są mobilne i bezpieczne, gdy jeździsz po różnych typach nawierzchni, bez względu na panujące warunki pogodowe.
Czy warto kupić opony wielosezonowe?
Inwestycja w opony wielosezonowe https://fux.com.pl/ to dobra opcja dla osób, które mieszkają w miejscach o łagodniejszym klimacie – np. w zachodniej części Polski. Natomiast trudno wyobrazić sobie jazdę na takich oponach w okolicy Zakopanego. Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, jakie warunki pogodowe panują zimą w Twoim rejonie. Podobnie, jeśli dużo jeździsz po mieście i autostradami opony wielosezonowe sprawdzą się lepiej, niż wtedy, gdy poruszasz się po mniej utartych szlakach, które zimą często bywają nieodśnieżane.
Pamiętaj jednak, że opony wielosezonowe nie są nieśmiertelne. W zależności od częstotliwości i stylu jazdy ścierają się one i wymagają wymiany co kilka sezonów (zazwyczaj co 4-6 lat). O konieczności wymiany świadczy m.in. wytarty bieżnik i słabsza przyczepność.
– Jak zwiększyć wartość swojego 20-letniego samochodu?
– Pasta polerska do lakieru samochodowego