Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszych czasach to przed wszystkim duże ułatwienie i wygoda w przemieszczaniu się. Co trzeba zrobić, żeby dostać prawo jazdy, podpowie Ci ten artykuł.
Kto może uzyskać prawo jazdy kategorii B
Jeśli nie masz prawa jazdy czas to zmienić, ponieważ dokument ten jest bardzo przydatny w codziennym funkcjonowaniu. Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B możesz kierować pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Polskie prawo jazdy może uzyskać każdy, kto ukończył 18 lat, mieszka w Polsce przynajmniej 185 dni i nie posiadał nigdy prawa jazdy. Pierwszym krokiem jest otrzymanie zaświadczenia lekarskiego, które stwierdzi, że nie posiadasz żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdami, ponieważ negatywne orzeczenie lekarskie uniemożliwi Ci uzyskanie prawa jazdy. Orzeczenie lekarskie wydaje uprawniony do tego lekarz, który wykonuje badania kierowców. Drugi krok to złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Wniosek możesz złożyć w Urzędzie Starostwa Powiatowego lub Urzędzie Miasta. Urząd nada Ci numer PKK, dzięki któremu możesz zapisać się do szkoły jazdy i rozpocząć zarówno kurs teoretyczny, jak i kurs praktyczny. Po odbyciu kursu możesz zapisać się na egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jeśli zdasz egzamin teoretyczny możesz przystąpić do egzaminu praktycznego. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu egzaminów Word wyśle informację do urzędu o zdaniu egzaminu. Urząd w którym złożyłeś wniosek będzie mógł wtedy wydać Ci prawo jazdy. Pamiętaj, że kiedy zmienisz np. adres zamieszkania czy uzyskasz kolejną kategorię musisz wymienić dokument. Za brak ważnego prawa jazdy grozi mandat. A co wtedy gdy zgubisz prawo jazdy? Do wydania prawa jazdy – wtórnika będziesz potrzebować ksero dotychczasowego prawa jazdy.
Na czym polega egzamin teoretyczny
Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań. Pytania egzaminacyjne składają się z dwóch części: 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej, natomiast 12 tyczy się wiedzy specjalistycznej. Na egzaminie państwowym na rozwiązanie testu masz 25 minut czasu. W pytaniach podstawowych na udzielenie odpowiedzi masz 20 sekund, a w specjalistycznej 15 sekund. Przed egzaminem wyświetli Ci się instrukcja obsługi egzaminu, a potem zdaj egzamin. Pamiętaj, że po przejściu do następnego pytania nie masz możliwości powrotu do poprzedniego. Po zakończeniu egzaminu teoretycznego system automatycznie podliczy punkty i pokaże czy test wypadł pozytywnie czy negatywnie. Po zdanym egzaminie teoretycznym możesz przystąpić do egzaminu praktycznego.
Czy warto rozwiązywać testy na prawo jazdy
Aby zdać egzamin na prawo jazdy musisz się dobrze do tego przygotować. Przed podejściem do egzaminu teoretycznego rozwiązuj testy w domu, a na egzaminie państwowym będzie Ci dużo łatwiej i nie będzie zaskoczenia, że nie wiesz jak odpowiedzieć na pytanie. Podstawą zdania takiego egzaminu jest posiadanie odpowiedniej wiedzy o ruchu drogowym i dobre przygotowanie.
Jak dobrze przygotować się do zdawania prawa jazdy
Dobra i odpowiednia nauka jazdy to ważny krok do zdania egzaminu. Aby to osiągnąć musisz opanować zasady ruchu drogowego oraz współpracować ze szkołą jazdy podczas zajęć praktycznych, które obejmują naukę na placu manewrowym, a potem jazdę w ruchu miejskim. Przygotowując się do egzaminu musisz opanować związany z tym stres, ponieważ może Ci on przeszkodzić w zdobyciu prawa jazdy. Spokój, cierpliwość i panowanie nad sobą to cechy, które pomogą osiągnąć Ci cel, a wtedy na pewno zdasz egzamin praktyczny i uzyskasz prawo jazdy.