Na które przypadłości najczęściej chorują osoby pracujące w pozycji siedzącej?

Praca siedząca może wydawać się wymarzona – nie trzeba się męczyć, pracować fizycznie, można przez cały dzień siedzieć przy biurku, najczęściej przy komputerze. Okazuje się jednak, że takie warunki pracy, jeśli są długotrwałe, również mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pozycja siedząca nie sprzyja przede wszystkim naszemu kładowi ruchu oraz kręgosłupowi.

Osoby, które pracują w pozycji siedzącej, najczęściej borykają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Gdy długo siedzimy, mamy zbyt duże obciążenie na poszczególne kręgi, co może w efekcie długoterminowym prowadzić do powstawania zwyrodnień i poważniejszych schorzeń. Choroby kręgosłupa najczęściej wymagają przede wszystkim rehabilitacji i zmiany codziennego trybu życia. A jeszcze lepiej, gdy zadbamy o profilaktykę. Co prawda nie da się uniknąć wielogodzinnego siedzenia przy biurku, można jednak robić sobie przerwy na rozruszanie się, a czas wolny spędzać w sposób aktywny. Uprawianie jakiegokolwiek sportu może znacząco obniżyć ryzyko pojawiania się chorób kręgosłupa czy dolegliwości ze strony narządu ruchu.

Nieestetyczne i kłopotliwe żylaki

Sporo osób, które pracują na siedząco, boryka się również z żylakami. To problem, który nie jest jedynie kwestią estetyczną, może prowadzić bowiem do bardzo poważnych problemów z żyłami i całym układem krwionośnym. Aby uniknąć żylaków, również bardzo ważna jest profilaktyka, a w przypadku poważniejszych dolegliwości nie obędzie się bez kontaktu z lekarzem. Może on przepisać leki, ale w większych dolegliwościach może być również potrzebny zabieg. Jeśli otrzymamy receptę na leki na żylaki, warto zacząć je przyjmować od razu. Im bardziej będziemy zwlekać z leczeniem, tym poważniejsze będą skutki zaniechania. Wygodna erecepta, jaką otrzymamy od lekarza, pozwoli na szybkie zrealizowanie leków w aptece, a także na wykupienie tylko takiej ilości, jaka jest nam aktualnie potrzebna.

Problemy ze wzrokiem

Sporym problemem osób pracujących na siedząco przy komputerze może być również systematycznie pogarszający się wzrok. Nie mamy na to zbyt dużego wpływu – wielogodzinne wpatrywanie się w monitor raczej nie służy naszym oczom, sprawia, że są one zmęczone, narażone na podrażnienia, prędzej czy później pojawiają się również problemy z widzeniem. Jednym ze sposobów, który sprawdzi się jako dobra profilaktyka, może być noszenie specjalnych okularów do pracy przy komputerze. Niwelują one negatywny wpływ światła niebieskiego, emitowanego przez monitory, na nasze oczy. W przypadku problemów ze wzrokiem również warto zadbać o profilaktykę, robić sobie regularne przerwy w czasie pracy, na bieżąco odwiedzać okulistę i korygować posiadane wady wzroku. Jeśli mamy wadę, której nie korygujemy, będzie się ona z biegiem czasu pogłębiać. Może się później okazać, że wada jest na tyle poważna, że nie da się jej już korygować za pomocą wyłącznie okularów czy soczewek. W każdej pracy i w przypadku każdych problemów zdrowotnych ważna jest profilaktyka i monitorowanie na bieżąco swojego stanu zdrowia. Każde zaniedbanie prędzej czy później może być źródłem sporych problemów zdrowotnych.

Polecamy:
Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy
Postaw na sprawdzone części samochodowe i kupuj online

Dodaj komentarz