Rejestracja samochodu krok po kroku

Rejestracja samochodu zwykle nie wymaga dużego zaangażowania ze strony nowego właściciela auta. Wiąże się jednak z koniecznością spełnienia określonych wymogów formalnych, nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna się stresować już na samą myśl o tym, że czeka je wizyta w urzędzie. Warto prześledzić więc kolejne etapy tego procesu.

Ile to kosztuje?

Rejestracja samochodu nie jest usługą bezpłatną. Wiąże się z koniecznością wydania nowego dowodu rejestracyjnego oraz nalepek legalizacyjnych, a jeśli poprzedni właściciel auta nie mieszkał w tym samym powiecie – także nowych tablic rejestracyjnych. Udając się do urzędu warto mieć więc przygotowane 180.5 złotych. Koszty rejestracji będą jeszcze wyższe, jeśli będziemy chcieli zdecydować się na indywidualne tablice rejestracyjne. Wzrosną także przy rejestracji samochodu sprowadzanego z zagranicy, a więc takiego, który będzie wymagał wydania karty pojazdu. Co przy tym warto podkreślić, bez względu na to, z jak dużymi opłatami będziemy mieli do czynienia, powinniśmy uiścić je jeszcze przed złożeniem wniosku. Jeśli ma zostać on rozpatrzony, konieczne będzie dołączenie do niego potwierdzenia opłat.

Czas na odpowiednią dokumentację

Rejestracja samochodu odbywa się w oparciu o odpowiedni wniosek składany w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Sytuacja wygląda inaczej jedynie w przypadku mieszkańców Warszawy, którzy muszą udać się w tym celu do odpowiedniego urzędu dzielnicy. Sam wniosek musi zawierać dane dotyczące pojazdu. Wśród informacji, które powinny się w nim znaleźć wymienia się te, które odnoszą się do jego rodzaju, typu, przeznaczenia, marki i modelu. Konieczne jest także podanie numeru identyfikacyjnego VIN, roku produkcji, numeru nadwozia oraz silnika. Jeśli rejestrując samochód jednocześnie chcemy wymienić tablice, konieczne jest podanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego oraz numeru karty pojazdu. Jeśli do wniosku dołączamy załączniki, także taka adnotacja powinna się w nim znaleźć.

Ramy czasowe

Prawo o ruchu drogowym nie daje nowemu właścicielowi auta zbyt wiele czasu na rejestrację samochodu. Musi on powiadomić o jego nabyciu w ciągu 30 dni. Co ważne, także sprzedający musi w tym czasie dopełnić określonych formalności. Wymaga się od niego zgłoszenia sprzedaży auta w wydziale komunikacji. Pierwsza wizyta pozwala na czasową rejestrację auta na 30 dni. To właśnie wtedy właścicielowi samochodu jest wręczany tak zwany miękki dowód, tablice rejestracyjne i nalepka kontrolna. W tym czasie urzędnicy sprawdzają informacje, które znalazły się we wniosku. Muszą też wydrukować docelowy dowód rejestracyjny. Brak zgłoszenia kupna auta wiąże się z karami finansowymi. Mandat może wynosić nawet 1000 złotych.

Polecamy:
Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy
Postaw na sprawdzone części samochodowe i kupuj online

Dodaj komentarz