Dobrze zorganizowany warsztat samochodowy powinien zapewniać warunki do bezpiecznej i skutecznej wymiany części, a także realizacji serwisów pojazdów mechanicznych. Składa się na to nie tylko bogate zaplecze narzędziowo-sprzętowe i doświadczeni ludzie, ale też właściwie zaprojektowana przestrzeń, zoptymalizowana pod względem funkcjonalności, również tej energetycznej.
I to właśnie na niej dziś chcielibyśmy się skupić. Jak poprawić efektywność energetyczną? Czego potrzeba, by sprawdzić, co wymaga poprawy? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.
Efektywność energetyczna budynku – co to takiego?
Czym w ogóle jest efektywność energetyczna? Tym mianem określa się przygotowanie konkretnej zabudowy do zapewniania komfortu (głównie cieplnego) w codziennym użytkowaniu, przy wykorzystaniu jak najmniejszych nakładów energii. Oznacza to zatem, że tego typu zabudowania (w tym oczywiście warsztaty i inne firmy) są energooszczędne, bezpieczne dla przebywających w nich osób, a przy tym przyjazne środowisku (mniejsze zużycie surowców, ograniczenie emisji szkodliwych gazów to atmosfery).
Jak zwiększyć efektywność energetyczną w firmie – praktyczne wskazówki
Co można zrobić, by uzyskać jak największą efektywność energetyczną w miejscu pracy? Zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac, warto skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się realizacją audytów energetycznych – do znalezienia choćby za pośrednictwem: Energetyczne24.online, gdzie da się też uzyskać certyfikaty energetyczne, obowiązkowe przy wielu typach budynku (w razie wynajmu lub sprzedaży). Dzięki audytom da się sprawdzić realną kondycję energetyczną budynku – wskazać jego mocne strony oraz zlokalizować przestrzenie do optymalizacji. Po zakończeniu audytu można przystąpić do modernizacji, zgodnie z otrzymanymi wskazówkami.
Co może okazać się przydatne? Wiele dobrego daje postawienie choćby na odnawialne źródła energii, w tym tak popularną obecnie fotowoltaikę. Dzięki temu zyskuje się czystą energię do zasilania oświetlenia, ogrzewania czy rozmaitych urządzeń w miejscu pracy, a ponadto generuje solidne oszczędności dla firmowego budżetu. Przydatna może się także okazać rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła usuwanego z pomieszczeń, by wspomóc systemy grzewcze.
Kolejnym krokiem jest modernizacja już istniejących urządzeń i instalacji. Dotyczy to na przykład produktów oświetleniowych, ogrzewania czy samego parku maszynowego do pracy, by działał sprawnie, a przy tym nie zużywał niepotrzebnie zbyt wiele energii.
Lepsze zarządzanie zasobami a wydajność codziennej pracy
Efektywna energetycznie firma to taka, która dobrze funkcjonuje, jest wydajna i bezpieczna, a przy tym oszczędna – pod względem zużycia surowców, emisji szkodliwych substancji, pozwalająca na solidne obniżenie wysokości rachunków, co przekłada się na większą płynność finansową. Tak naprawdę zatem na profesjonalnie przeprowadzonym audycie energetycznym oraz wdrożeniu otrzymanych wytycznych korzystają wszyscy – właściciele firm, pracownicy, klienci, a nawet środowisko naturalne.