Układ hamulcowy jest bardzo ważnym elementem konstrukcji samochodu. Zapewnia on bezpieczeństwo i komfort jazdy. Co warto wiedzieć o hamulcach tarczowych?
Historia hamulców tarczowych
Powstanie hamulców tarczowych datuje się na rok 1902, warto jednak pamiętać, że nie były one stosowane masowo. W ówczesnych czasach, samochody nie osiągały zawrotnej prędkości i posiadało je bardzo mało ludzi – ruch samochodowy był więc minimalny. Co za tym idzie, do układów hamulcowych nie przykładano dużej wagi. Były one prowizoryczne, do złudzenia przypominające układy stosowane w współczesnych rowerach.
Do pierwszego seryjnego montażu hamulców tarczowych doszło w roku 1955. Samochód marki citroen stał się prekursorem nowatorskiego wówczas układu hamulcowego. W końcu, technologia ta rozrosła i zaczęto wykorzystywać ją na masową skalę. W dzisiejszych czasach, to nowatorskie rozwiązanie, jest czymś zupełnie normalnym. Hamulce tarczowe samochodowe montowane są w większości aut osobowych i stały się standardem na całym świecie.
Jak działają hamulce tarczowe?
Działanie hamulców jest bardzo proste – da się je opisać w paru krokach. Kiedy kierowca naciska na pedał hamowania, w przewodach hamowania wytwarza się ciśnienie cieczy – w tym przypadku jest to płyn hamulcowy. Ciecz stwarza równomierny nacisk na cylinderki oraz tłoczki, co powoduje wytworzenie siły hamowania. W wyniku tego działania, okładziny cierne klocków hamulcowych zostają dociśnięte do tarczy hamulcowej, która zespolona jest z kołem. To bezpośrednio prowadzi do wytracania prędkości, aż samochód całkowicie się zatrzymuje. Hamulce tarczowe samochodowe odznaczają się więc prostym działaniem.
Hamulce tarczowe – zalety i wady
Jak każde hamulce, również te tarczowe mają swoje bezsprzeczne wady jak i zalety. Najważniejszymi zaletami tego typu układu hamowania są lekkość i bardzo duża wydajność tarcz hamulcowych, a także niska podatność na usterki. Oprócz tego, hamulce tarczowe samochodowe posiadają wyjątkowo dużą wytrzymałość, nawet przy intensywnej eksploatacji.