Obsługa i transport to ryzykowne operacje. Zbyt wiele czasu i wysiłku wkłada się w wykonanie wysokiej jakości blatu betonowego czy bloczków, aby później w czasie transportu zostały one uszkodzone. Trzeba zrobić wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć pęknięć lub uszkodzeń spowodowanych niewłaściwym transportem. Pamiętaj o tych ważnych wskazówkach.:
Transportuj na krawędzi, nie płasko
Betonowe blaty są przenoszone i transportowane w pozycji pionowej, podobnie jak tafle szkła. Beton jest najsilniejszy w pozycji pionowej na krawędzi. Tak samo bloczki betonowe są sztywniejsze, gdy są ułożone pionowo i są najbardziej elastyczne, gdy są płaskie. Małe, zwarte płyty mogą być bezpiecznie transportowane na płasko), ponieważ nie odchylają się zbytnio. Jednak długie płyty mają większą tendencję do zginania, a nagła wyboista droga może spowodować duży wstrząs, przeciążenie betonu i pęknięcie. Poprzez pionowe ustawienie płyt, ugięcie tak głębokiej, sztywnej belki jest znikome. W związku z tym opracowuje się bardzo niskie siły rozciągające, co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia płyty.
Nigdy nie należy obracać płyt do góry nogami!
Nawet przy bardzo małych blatach czy bloczkach – te elementy nigdy nie powinny być unoszone płasko, podczas gdy są do góry nogami. Odpowiednio zaprojektowane blaty betonowe lokalizują zbrojenie pierwotne w pobliżu dolnej części, dlatego jeśli blat odwrócony jest do góry nogami, nie ma już wzmocnieni. Podczas transportu płyt należy użyć odpowiednich elementów do podpierania i zabezpieczania płyt podczas transportu. Ramy te są często wykonane ze stali ocynkowanej, sztywno spawane, aby zapewnić solidną strukturę. Czasem używane są również drewniane ramy, ale muszą one być wykonane bardzo solidnie i sztywno, aby chronić blaty czy bloczki ogrodzeniowe. Używaj wyściółek, takich jak ruchome koce, aby chronić i oddzielać płyty od ramy i od siebie nawzajem. Użyj pasków lub zacisków, aby płyty nie poruszały się ani nie przesuwały w czasie transportu.
Pomocny sprzęt:
-
pasy podnoszące,
-
uchwyty transportowe,
-
wózki jezdne.
Poszczególne płyty mogą po prostu być przenoszone przez dwie lub więcej osób, ale specjalne pasy do podnoszenia i uchwyty transportowe, które chwytają krawędzie cieńszych płyt, ułatwiają manipulację, szczególnie w przypadku dużych i nieporęcznych płyt. Czasem używane są również wózki jezdne. Możesz umieścić dodatkowe wzmocnienia wzdłuż ścieżki z ciężarówki do miejsca instalacji, aby zapewnić miejsca do odkładania płyt i okresowego odpoczynku.
Natomiast w przypadku betonu o grubości większej niż kilka centymetrów można bezpiecznie go transportować bez wzmocnienia. Ale zachowaj ostrożność, jeśli masz do czynienia z tym kawałkiem. Betonowe blaty czy też bloki, w przeciwieństwie do betonowej płyty na gruncie, nie mają pod nim jednolitego podparcia – szczególnie, jeśli nakłada się na niego kawałek, powiedzmy, na otwór do danej konstrukcji. Jeśli nie zostanie wzmocniony, a coś ciężkiego zostanie na nim upuszczone, możesz zaryzykować jego upadek i zniszczenie. Naprawdę nie warto ryzykować!