Gdy myślimy o tworzywach sztucznych zapewne w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl niezwykle popularne butelki pet i problem z recyklingiem. Faktem jest jednak, że to właśnie dzięki tworzywom sztucznym cywilizacje całego świata wzniosły się na niespotykany dotąd poziom.
Wiele dziedzin naszego życia w ciągu ostatniego stulecia zmieniło się nie do poznania. Korzystamy z mnóstwa technologicznych udogodnień, mieszkamy w komfortowych mieszkaniach z nieustannym dostępem do ciepłej i zimnej wody, w większości domów jest do dyspozycji kanalizacja oraz instalacja centralnego ogrzewania. Nowoczesne budynki charakteryzują się znakomitą izolacyjnością, dzięki czemu łatwo je ogrzewać bez ponoszenia zbytnich kosztów związanych ze zużyciem paliwa. Wszystkie te techniczne zdobycze zawdzięczamy między innymi odkryciu i umiejętnemu zastosowaniu najrozmaitszych tworzyw sztucznych.
Materiały syntetyczne w nowoczesnych instalacjach
W typowym budynku jednorodzinnym funkcjonują różne instalacje, są to między innymi: instalacje centralnego ogrzewania, instalacje elektryczne telekomunikacyjne i internetowe, instalacje telewizyjne oraz wodno kanalizacyjne. Każda z wyżej wymienionych instalacji opiera się w jakiejś mierze na tworzywach sztucznych. Na przykład w instalacjach wodnych powszechnie wykorzystuje się polipropylen. Kształtki i rury z polipropylenu są ze sobą łączone za pomocą zgrzewarek. Miejsce połączenia charakteryzuje się doskonałą szczelnością, ponieważ tworzywo ulegając roztopieniu, a następnie wystygnięciu tworzy w miejscu połączenia jednolity materiał. Technika instalacji polipropylenowych jest bardzo chętnie wykorzystywana w nowoczesnych instalacjach wodnych ze względu na swoją niezawodność, trwałość i szybkość montażu. Tego typu instalacje służące do przesyłu ciepłej wody użytkowej są dodatkowo izolowane specjalnymi otulinami także wykonanymi z materiału syntetycznego, na przykład polietylenu. Gruba izolacia polietylenowa nie tylko zapewnia znakomitą izolację termiczną, ale zabezpiecza także rury przed mechanicznymi uszkodzeniami – izolacja amortyzuje ewentualne uderzenia.
Trudno jest przecenić zalety tworzyw wykorzystywanych w instalacjach centralnego ogrzewania. Obecnie bardzo powszechni stosuje się rury z polietylenu sieciowego. Ściany rur są wykonane warstwowo, pomiędzy dwie warstwy elastycznego polietylenu montowana jest warstwa aluminium, dzięki której rura ‘zapamiętuje’ nadany kształt – jest to bardzo praktyczna właściwość dzięki której rury można dowolnie wyginać. Rozprowadzanie takiej instalacji przebiega bardzo szybko. Polietylen jak każde tworzywo sztuczne jest obojętny chemicznie, a zatem nie ulega niszczącej korozji. Jedynym minusem tego typu instalacji grzewczych jest wrażliwość na temperatury powyżej 90 stopni celsjusza, ale w nowoczesnych systemach grzewczych sterowanych mikroprocesorowo nie jest to większym problemem.
Wspomnieliśmy zaledwie o dwóch przykładach zastosowań tworzyw sztucznych w budownictwie mieszkaniowym. A jest ich dużo dużo więcej. Do najpopularniejszych materiałów syntetycznych należą między innymi: polichlorek winylu, polipropylen, polietylen, poliuretan oraz poliwęglan.
Poliwęglan komorowy dystrybutor Techplast
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
Oddział Zielona Góra – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-zielona-gora
Oddział Poznań – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-poznan