OC to jedyne w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Dla każdego kierowcy składka obliczana jest indywidualnie. Choć zakres ubezpieczenia pozostaje niezmienny, oferty poszczególnych towarzystw mogą znacznie różnić się ceną, a także dodatkowymi udogodnieniami. Oto kilka wskazówek dotyczących zakupu korzystnego OC w 2020 roku!
Nie tylko cena
Szukając najkorzystniejszego ubezpieczenia OC nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną. Konkurujące o klientów towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają im nierzadko dodatkowe bonusy. Coraz większą popularnością cieszy się możliwość bezpośredniej likwidacji szkody, dzięki której o odszkodowanie można wnioskować u własnego ubezpieczyciela. Popularne dodatki to także podstawowy pakiet Assistance i darmowa zielona karta.
Rankingi ubezpieczeń
Jednym ze sposobów na znalezienie korzystnej oferty OC jest przeglądanie rankingów ubezpieczeniowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by zestawienie było stworzone przez ekspertów, a przede wszystkim zawierało aktualne informacje. Propozycje towarzystw ubezpieczeniowych zmieniają się w czasie. Ranking może więc stracić na aktualności nawet po miesiącu, dlatego nie powinien być jedynym źródłem informacji.
Internetowe kalkulatory OC
Aktualne dane zawsze zawierają internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe, takie jak KioskPolis. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość czytelnego zestawienia i porównania ofert. Polisę można następnie kupić przez internet, bez wychodzenia z domu. Zwykle oznacza to oszczędność i czasu, i pieniędzy, ponieważ ubezpieczenia kupowane online są sporo tańsze.
Taniej w pakiecie
Klientom, którym zależy w pierwszej kolejności na niskiej cenie polisy OC, a jednocześnie rozważającym zakup dodatkowych ubezpieczeń, np. Autocasco, NNW i Assistance, opłaca się kupować je w pakiecie. W ten sposób można zyskać znaczne upusty. Poszczególne polisy należy więc kupować jednocześnie. Taką opcję oferują zresztą internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe.
Dodatkowe bonusy
Towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą klientów nie tylko ceną i gratisowymi usługami. Dodatkowy upust można zyskać np. polecając ubezpieczyciela znajomemu lub korzystając z takiego polecenia. Ponadto, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe powiązane jest z bankiem, w którym klient posiada rachunek, polisa także powinna być znacznie tańsza. Z reguły mniej płacą kierowcy, którzy zdecydują się na jednorazową płatność. Jednak korzystna propozycja rabatów nie powinna zniechęcać właściciela pojazdu do zapoznania się z innymi ofertami. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własną politykę cenową i przygotowuje dla klienta indywidualną propozycję, wynikającą z algorytmów. Porównanie wielu ofert może doprowadzić do wniosku, że oferta pozbawiona rabatów i tak będzie tańsza.
Sposoby na tańsze OC
Zdarza się, szczególnie w przypadku młodych i mniej doświadczonych kierowców, że żadna oferta nie jest satysfakcjonująca. Właściciele pojazdów zaliczający się do tej grupy płacą najwięcej, co wynika ze statystyki. Ubezpieczyciel ponosi bowiem w tym wypadku wyższe ryzyko. Popularnym rozwiązaniem jest współwłasność auta z kierowcą legitymującym się pokaźnymi zniżkami, np. rodzicem lub współmałżonkiem. Warto też pamiętać, że sporo niższe składki OC są naliczane w mniejszych miastach, gdzie liczba samochodów i natężenie ruchu są proporcjonalne mniejsze. Więcej na temat wyboru korzystnej polisy OC można przeczytać pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.
Polecamy:
– Czy brak ważnego przeglądu wpływa na wypłatę z OC?