Automatyka to świetny sposób na poprawę codziennego komfortu użytkowania praktycznie wszystkiego. Wystarczy, że wyposażysz swoją bramę w napęd, a już nigdy nie będziesz musiał tracić czasu i energii na jej otwarcie. Automat Cię wyręczy. I będzie Cię wyręczał przez długie lata, jeśli odpowiednio go wybierzesz. W tym poradniku dowiesz się, jak wybrać napęd do bramy przesuwnej zapewniający bezawaryjność i codzienną wygodę. Poznasz 3 wskazówki, dzięki którym z łatwością wybierzesz napędy do bram przesuwnych spełniające wszystkie Twoje oczekiwania. Poniższe rady są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się również, jeśli wybierasz napęd do bram skrzydłowych, bram garażowych, czy bram dwuskrzydłowych. Zapraszamy!
1. Pamiętaj o maksymalnym ciężarze obsługiwanym przez napęd bramy
To najważniejszy parametr, o którym musisz pamiętać przy wyborze napędu do bramy. Jeśli go nie uwzględnisz i kupisz zły napęd, to wybrane urządzenie będzie sprawiało mnóstwo kłopotów. Finalnie skończy na serwisie gwarancyjnym, co na jakiś czas pozbawi Cię wygodnej możliwości otwarcia bramy za pomocą pilota. Przy każdym napędzie bramy znajdziesz informację dotyczącą maksymalnego ciężaru obsługiwanego przez dany napęd. Najlepiej będzie, jeśli masa Twojej bramy będzie o co najmniej 20% mniejsza niż maksimum możliwości napędu.
Zachowanie takiej zasady przy wyborze to najprostszy sposób na długoletnie, bezawaryjne użytkowanie mechanizmu. To wszystko dzięki temu, że napęd nie pracuje cały czas na pełnych obrotach. Ta rezerwa sprawia, że mechanizm jest w stanie wykonywać swoje zadanie bez wykorzystywania maksymalnej mocy. Dołóż do tego zastosowanie kolejnej wskazówki, a wybrane napędy do bram będą Ci służyć przez długie lata.
2. Jak długo przetrwa wybrany napęd do bram wjazdowych? Kluczowy parametr napędów, czyli żywotność
Każdy napęd do bramy zapewnia określoną liczbę cykli działania, którą obsłuży. To parametr decydujący o żywotności zakupionego mechanizmu. Dobierzesz go w bardzo prosty sposób. Najpierw zastanów się, jak często otwierasz i zamykasz bramę każdego dnia. Następnie podziel żywotność bramy określoną w specyfikacji przez tę liczbę, a dowiesz się, jak długo będzie Ci służyć wybrany napęd. Pamiętaj, że to jedynie podglądowe wyliczenie.
Jeśli przy wyborze uwzględniłeś poprzednią wskazówkę, to najprawdopodobniej napęd przetrwa nieco więcej niż wyliczona liczba dni. Ale przy wyborze najlepiej będzie, jeśli przyjmiesz wyliczoną wartość. Wtedy z pewnością się nie rozczarujesz i będziesz wiedział, czego się spodziewać po wybranym napędzie do bramy. Ten okres bezawaryjnej pracy mechanizmu możesz znacznie wydłużyć, jeśli wybrany napęd będzie wyposażony w kilka praktycznych funkcjonalności.
3. Zwróć uwagę na te funkcjonalności, a wybierzesz idealny napęd do bramy
Na rynku napędów znajdziesz modele wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które podnoszą codzienny komfort użytkowania bramy i wydłużają żywotność mechanizmu. Zaliczymy do nich mechanizm awaryjnego otwierania, system wykrywania szkód, czy spowalnianie bramy na ostatnim etapie pracy napędu. Zakup napędu wyposażonego w takie dodatkowe funkcjonalności to bardzo dobra inwestycja. Wymienione systemy spowalniają zużywanie się mechanizmu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że kupione napędy do bram będą bezawaryjnie pracować przez długie lata.
Podsumowanie
Na początek ustal wagę bramy i ogranicz wybór do napędów mogących obsłużyć o co najmniej 20% większy ciężar. Następnie dobierz żywotność, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. A na koniec dobierz praktyczne funkcjonalności. Zastosuj tę prostą instrukcję, a z łatwością wybierzesz napęd do bramy spełniający wszystkie Twoje oczekiwania. Sprawdź sam!
Artykuł sponsorowany.