Wysokie ceny węgla, gazu ziemnego i oleju opałowego skłaniają coraz więcej osób do poszukiwania urządzeń grzewczych, dzięki którym ich rachunki za ogrzewanie mogą być znacznie niższe czy niemal zerowe. Od pewnego czasu rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Są to urządzenia, które można kupić z dofinansowaniem z różnych programów wspierających odnawialne źródła energii. Mimo to cena ich zakupu i montażu w dalszym ciągu jest bardzo wysoka. Dlatego też decyzja zakupowa powinna być dobrze przemyślana. Tylko odpowiednio dobrana pompa ciepła będzie działała bezproblemowo przez wiele lat.
Z jakich elementów zbudowana jest pompa ciepła?
Najbardziej istotnym elementem tego urządzenia jest sprężarka. Podnosi ona ciśnienie i temperaturę czynnika grzewczego. Bez niej żadna pompa nie będzie działać. Do wykonania układów sprężarkowych renomowani producenci wykorzystują wyłącznie najlepszej jakości materiały. Na ogół jest to wysokogatunkowa stal. Dzięki temu układy te są wytrzymałe, a ich żywotność wyjątkowo wysoka. Kolejnym komponentem składającym się na pompę jest wymiennik ciepła z dużą powierzchnią wymiany. Jest on na tyle efektywny, że bez problemu odbiera energię, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada do –20°C. Inne elementy pomp ciepła to:
- grzałka;
- zawór 4-drogowy;
- przepływomierz wirowy.
Więcej przydatnych informacjo o tym, jak wygląda budowa pompy ciepła znajdziesz w artykule opublikowanym na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/budowa-pompy-ciepla-poznaj-jej-elementy-i-ich-znaczenie/.
Dlaczego warto wyposażyć dom w pompę ciepła?
Niskie koszty eksploatacji to najlepsza zachęta do tego, aby zdecydować się na ten sposób ogrzewania. Cieszące się największą popularnością powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które nie wymagają budowy dolnego źródła ciepła. Nie trzeba się więc martwić poziomem i jakością wód gruntowych. Ograniczeniem nie jest też wielkość działki. Nie spalają żadnego paliwa, nie emitują więc dymu, nie ma także popiołu. Można je wykorzystywać przez cały rok.