Polscy pracownicy coraz częściej korzystają z samochodów służbowych nie tylko podczas podróży po Polsce, ale również za granicą. Co ciekawe, firmowymi autami jeżdżą nie tylko w ramach wykonywania obowiązków zawodowych, ale również na wakacje. O czym należy pamiętać przed takim wyjazdem?
Korzystanie ze służbowego samochodu to w wielu firmach dodatkowy przywilej dla pracowników i forma niepieniężnych benefitów. Trzeba jednak pamiętać, że używanie auta służbowego rządzi się swoimi prawami, szczególnie w ruchu zagranicznym. Wyjeżdżając za granicę autem, które nie należy do nas, musimy posiadać przede wszystkim pozwolenie właściciela pojazdu, czyli firmy w której pracujemy, ewentualnie leasingodawcy, jeśli firmowa flota aut jest leasingowana. W przypadku kontroli drogowej poza granicami kraju trzeba mieć przy sobie nie tylko dowód rejestracyjny pojazdu, ale również dokument potwierdzający zgodę właściciela pojazdu na użytkowanie auta. Poza granicami kraju warto również zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczeniowe.
W przypadku ubezpieczenia OC jego zakres obowiązuje na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. Dowodem ubezpieczenia za granicą jest tak zwana Zielona Karta wydawana do ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, niezbędne w ruchu zagranicznym. W krajach UE nie trzeba już jej posiadać, jednak nadal jest ona niezbędna do poruszania się w większości krajów nie należących do Unii Europejskiej.
Przed wyjazdem samochodem służbowym za granicę warto również sprawdzić, jaki jest w tym przypadku zakres ubezpieczenia AC oraz assistance. Nie ma bowiem nic gorszego niż zdarzenie losowe za granicą, uszkodzony samochód i kierowca pozostawiony samemu sobie. Zakres terytorialny AC i pakietu assistance może być różny w zależności od konkretnej polisy ubezpieczeniowej. Choć zwykle firmy starają się kompleksowo zabezpieczyć ubezpieczeniowo swoją flotę samochodową, może się okazać, że podczas niektórych wyjazdów zagranicznych będzie to niewystarczające. Wtedy konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia krótkoterminowego na konkretna podróż czy konkretny kraj. Dzięki temu pracownik korzystający z auta za granicą będzie miał pewność, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia będzie miał wsparcie ze strony polskiego ubezpieczyciela.
Aby znaleźć dobre i sprawdzone ubezpieczenie, warto sprawdzić ofertę co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystny i skuteczny może być ranking ubezpieczeń, który pokazuje wszystkie aktualne oferty na rynku oraz najważniejsze znajdujące się w nich zapisy. Dzięki temu szybko i sprawnie można porównać stawki składek, ogólne warunki ubezpieczenia oraz dostępne usługi dodatkowe. Ranking ubezpieczeń pozwala zaoszczędzić czas, jaki spędzilibyśmy na wertowaniu stron internetowych poszczególnych ubezpieczycieli. Umożliwia szybki i sprawne wybranie takiej polisy ubezpieczeniowej, która w stu procentach będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.
Za granicę… kiedyś każdy marzył o takiej wyprawie i to wcale nie po to, aby odpocząć, ale zarobić. Dziś – jeśli już wyjeżdżamy daleko od Polski – to zazwyczaj na urlop, czy wakacje. Ale po co pchać się za granicę, jak można podziwiać u nas wiele wspaniałych miejsc, np. http://www.wikacup.pl/, czyż Polskie góry nie są piękne? I to nie prawda, że są gęsto oblegane i nie ma tam spokoju. W polskich góra jest dużo spokoju i jeśli ktoś go potrzebuje, może tam pojechać i sam sprawdzić.