Najczęściej wynajmujemy samochód wiedząc o tym z wyprzedzeniem. Zdarzają się jednak i losowe sytuacje, kiedy jest to związane np. z awarią regularnego pojazdu. Bez względu jednak na motyw czy powód, który prowadzi nas do konieczności wynajmu ważne jest, by wiedzieć wszystko zarówno z teoretycznej, jak i praktycznej strony na temat wynajmu samochodów. Niniejszy artykuł porusza bardzo ważne, ale niestety często pomijane kwestie, które dotyczą wynajmu samochodu właśnie.
Wynajem samochodów – podstawowe kwestie
Bez względu na wszystko najważniejsze jest, by nie zapominać iż w każdej sytuacji wynajmu najważniejsze jest by każdy punkt umowy był napisany! Łączy się z tym fakt, iż ty jako Klient musisz kropka w kropkę z tą treścią umowy się zapoznać przed podpisaniem czegokolwiek. Nie zapomnij też o konieczności zachowania dla siebie jednego egzemplarza umowy.
Jednak czym właściwie jest wynajem samochodów w ujęciu prawnym? Jest to nic innego jak umowa najmu pojazdu opierająca się na podstawowej zasadzie, iż osoba najemcy ma obowiązek oddania samochodu wynajmującemu po upływie czasu (oznaczonego bądź nie). Oczywiście ważna jest też kwestia czynszu pobranego za taką usługę.
Istnieją pewne kryteria określające to, kto może z takiego typu usługi korzystać. Do podstawowych warunków należą następujące:
- ukończenie 18 roku życia
- posiadanie ważnego prawa jazdy
- potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą paszportu bądź dowodu osobistego
- czasem firma nakłada także zakaz przekroczenia określonej liczby kilometrów przy wynajmie.
Na co zwrócić szczególną uwagę czytając umowę?
Oczywiście najbardziej interesującym nas aspektem jako najemców są koszta wynajmu. Dokładniej mówiąc należy zwrócić uwagę na to, czy w ostatecznym koszcie zawierają się wszystkie opłaty związane z całością wynajmu i nie ma niczego dodatkowego, dopisanego drobnym kruczkiem. Mowa między innymi o wszelkich opłatach administracyjnych, ubezpieczeniach czy też lokalnych podatkach. Nie można też zapomnieć o usługach dodatkowych, jak np. wynajem fotelika czy GPS razem z samochodem. Wszystko powinno być opisane w dokumencie w sposób jasny i przejrzysty.
Chcesz odstąpić od umowy? Masz prawo!
Często nieporozumienia odnośnie do wynajmu samochodów pojawiają się na poziomie rezygnacji z dokonanej rezerwacji na samochód. Oczywiście każda firma może mieć nieco sformułowane ostateczne zasady, niemniej jednak najczęściej jest tak iż każdy ma prawo do rezygnacji z rezerwacji samochodu, ale – co ważne -trzeb się liczyć z tym iż często jest za to pobierana pewna opłata, która oczywiście wcześniej powinna być określona w pisemnej umowie.
Pamiętaj też, iż zaliczka bądź zadatek to, coś do czego wynajmujący samochód ma całkowicie prawo. Zapamiętaj te wszystkie zasady, dokładnie przestudiuj umowę przed jej podpisaniem, a nie powinna cię spotkać żadna nieprzyjemna niespodzianka w odniesieniu do podpisania umowy najmu samochodu. Teraz jesteś już uzbrojony w bardzo przydatną wiedzę i mamy nadzieję, iż z niej mądrze skorzystasz w razie potrzeby.
Artykuł opracowano wspólnie z wypożyczalnią samochodów http://www.carson.auto.pl/