Złomowanie auta – co potrzebne i jakie dokumenty zabrać?

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy ze stacji demontażu pojazdów możemy mieć wiele wątpliwości co do tego jakie dokumenty będą potrzebne aby zezłomować samochód. Kasacja auta będzie dużo prostsza jeśli od razu będziemy mieć wszystkie z nich, dzięki temu załatwimy wszystko co potrzebne jeszcze tego samego dnia i nie zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Jakie więc dokumenty potrzebujemy do złomowania samochodu? 

Dokumenty potrzebne do zezłomowania samochodu

Zezłomowanie samochodu to stosunkowo nieskomplikowany proces, który nie wymaga zbędnych formalności. Jednak aby dokonać złomowania pojazdu powinniśmy zaopatrzyć się w kilka dokumentów. Będziemy potrzebować dowodu osobistego (lub paszportu), za którego pomocą potwierdzimy na auto złomie swoją tożsamość. Dodatkowo weźmy ze sobą dowód rejestracyjny i kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. To już wszystko w przypadku gdy samochód ma tylko jednego właściciela i złomowanie pojazdu będzie odbywać się osobiście.

Inaczej jest w przypadku wspólnej własności auta. Wtedy potrzebna nam jeszcze będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli pojazdu na dokonanie złomowania.

Nie wszystkie sprawy związane z kasacją auta musimy przeprowadzać osobiście. Można to zlecić firmie lub dowolnej innej osobie za pomocą stosownego pełnomocnictwa. Jeśli zdecydujemy się na jego udzielenie pamiętajmy, że powinno ono zawierać wszystkie dane z naszego dowodu osobistego i osoby upoważnionej, a także i użyteczne może być podanie nr telefonu kontaktowego, aby szybko rozwiać ewentualne wątpliwości i błędy we wnioskach.

Dla niektórych osób wypełnianie dokumentacji może okazać się nieco kłopotliwe, dlatego auto złomy często ułatwiają to swoim klientom i umożliwiają przeprowadzenie złomowania poprzez upoważnienie. Inne firmy znów oferują bezpłatną pomoc w wypełnieniu wniosków, tak aby złomowanie pojazdów było dla nich na prawdę proste i szybkie.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu

Po zezłomowaniu auta stacja demontażu dostarczy nam unieważniony dowód rejestracyjny i kartę pojazdu oraz przewiercone tablice rejestracyjne. Otrzymamy jeszcze dokument potwierdzający złomowanie – zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu. Dzięki niemu możemy z łatwością złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego lub Starostwa Powiatowego.

Lista dokumentów potrzebna do Wydziału Komunikacji:

  • dowód osobisty (lub inne dokumenty potwierdzające tożsamość)
  • dowód rejestracyjny pojazdu
  • karta pojazdu (jeśli wydano)
  • tablice rejestracyjne
  • potwierdzenie zawarcia polisy oc
  • zaświadczenie o demontażu pojazdu

Właściciela pojazdu obowiązuje termin 30 dni (od otrzymania zaświadczenia o demontażu samochodu) na poinformowanie właściwego Wydziału Komunikacji o dokonaniu złomowania.

Wypowiedzenie polisy OC po złomowaniu

Złomowanie samochodu umożliwia wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Aby móc to zrobić możemy przedstawić dokumenty ze stacji demontażu, nie musimy więc czekać decyzję potwierdzającą wyrejestrowanie auta z Urzędu. Możliwy jest też zwrot kwoty nadpłaconych składek za ubezpieczenie. Aby go otrzymać powinniśmy zgłosić przeprowadzenie złomowania pojazdu – osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Jak więc można dostrzec po przeczytaniu tego artykułu – dokumenty wymagane do złomowania pojazdu i wyrejestrowania auta nie są trudne do zdobycia. Te identyfikujące pojazd powinien posiadać każdy jego właściciel, a dokument tożsamości jest oczywisty podczas załatwiania wszelkich spraw urzędowych.

Dodaj komentarz