Po Polskich drogach jeździ kilkanaście milionów aut. I, pomimo że ich właściciele w zdecydowanej większości dbają o swoje 4 kółka, wcześniej czy później dla każdego auta nadchodzi kres eksploatacji. Co wówczas zrobić? Jedną z opcji jest złomowanie pojazdu. Co warto wiedzieć na jego temat i jak przeprowadzić je zgodnie z przepisami? O tym poniżej.
Skup samochodów a złomowanie aut – podstawowa różnica
Osobom, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tym tymi terminami należy się krótkie wyjaśnienie. Skup samochodów to usługa polegająca na sprzedaży auta firmie, która przyjmie go od nas bez względu na stan, w jakim się znajduje. Mówiąc wprost – masz auto, na które nie możesz znaleźć kupca? Skup aut to idealne rozwiązanie.
Złomowanie aut to natomiast całkowite jego zniszczenie w profesjonalny i legalny sposób. W Polsce od lat obowiązują przepisy regulujące jak należy postępować gdy nasz stary samochód nie nadaje się już do eksploatacji. Co ważne, każde auto, nawet jeśli od lat rdzewieje na parkingu podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC dopóki nie zostanie wyrejestrowane podczas wizyty w odpowiednim wydziale komunikacji.
Czym zajmuje się stacja demontażu pojazdów?
Wbrew temu, co możemy oglądać na filmach, zanim dojdzie do pełnej auto kasacji, auto zostaje w profesjonalny sposób przygotowane. I za to właśnie odpowiada stacja demontażu. Proces złomowania składa się z demontażu pojazdu, czyli wyjęcia z niego wszystkiego, co nie powinno być całkowicie zniszczone. Należy bowiem pamiętać, że nawet mocno uszkodzony samochód, który nie nadaje się do jazdy na drogach może mieć cenne dla innych części samochodowe. Dotyczy to w szczególności pojazdów starych, do których coraz trudniej dostać części zamienne.
Jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby przeprowadzić kasację auta?
Przejdźmy do kolejnego punktu. Jak wspomnieliśmy złomowanie pojazdów musi być przeprowadzone zgodnie z określonymi wytycznymi. Dobra wiadomość dla wszystkich czytelników jest taka, że jest to usługa bardzo popularna o ile tylko zainteresujemy się tematem bliżej. Jeśli mieszkamy w województwie mazowieckiem i chcemy wykonać złomowanie aut Radom jest miejscem, w którym bez problemu znajdziemy firmy świadczące tego typu usługi. Jakby tego było mało, większość firm reklamuje się hasłami typu: odbieramy samochody własnym transportem. Jest to niezwykle wygodne w przypadku, gdy nasze auto od dawna nie jest sprawne.
Przejdźmy do tego jakich dokumentów potrzebujesz do złomowania auta
1. Dowód osobisty
2. Dokumenty pojazdu: dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu
W przypadku ich braku, kradzieży, zniszczenia niezbędne będzie przedłożenie oświadczeń.
3. Dokument nabycia auta: umowa kupna auta czy od dealera, czy osoby prywatnej.
Jeśli auto otrzymaliśmy w ramach spadku, darowizny należy okazać akt notarialny potwierdzający ten fakt.
4. Upoważnienie do zezłomowania.
Jeśli podejmujemy się złomowania na czyjąś prośbę musimy mieć do tego stosowne upoważnienie
5. Jeśli nie jesteś jedynym właścicielem samochodu (np. małżonek jest współwłaścicielem) musisz przedstawić jego pisemną zgodę wykonanie złomowania pojazdu.
Złomowanie auta krok po kroku
Wiemy już zatem kiedy warto pomyśleć o złomowaniu auta. Znamy też dokumenty, którymi należy dysponować.
Pora przejść proces krok po kroku. Załóżmy, że mamy już za sobą decyzję o rozstaniu się ze swoim wiekowym autem. Nie pozostaje nic innego jak usiąść do komputera i poszukać usług: złomowanie samochodów radom, złomowanie aut radom.
1. Wybieramy punkt, który wykonuje takie usługi jak złomowanie samochodów Radom, wcześniej wspomniany ma kilka takich miejsc. To, co należy również sprawdzić to, czy dana stacja posiada pozwolenie Wojewody Mazowieckiego na wykonywanie usług złomowania samochodów. Wówczas mamy pewność legalności całości procesu.
2. Odwiedzamy stacje mając ww komplet dokumentów
3. Pozwól na ocenę auta i ewentualny demontaż podzespołów. Nie jest tajemnicą, iż sprzedaż części wyjętych z aut idących do zniszczenia to część interesu. Jeśli tak ma być i Twoim przypadku podpisz ze stacją umowę kupna-sprzedaży auta.
4. Po zezłomowaniu auta otrzymujemy 3 egz. dokumentu poświadczające wykonaną usługę. 1 zostaje na miejscu, jeden zachowujemy dla siebie. Ostatni będzie potrzebny do wyrejestrowania auta.
5. W celu wyrejestrowania należy udać się do miejscowego wydziału komunikacji z dokumentami. Musimy mieć ze sobą również tablice rejestracyjne oraz poświadczenie złomowania.
6. Ostatnim punktem jest powiadomienie ubezpieczyciela o wykonaniu złomowaniu auta co kończy bieg polisy. W tym miejscu warto dodać, iż kończąc polisę np. w połowie okresu jej trwania możemy ubiegać się o zwrot części opłaconej składki. Może nie będą to duże sumy, ale zważywszy na wysokie stawki OC dla starych wart z pewnością warte wypełnienia prostego wniosku o zwrot.
Podsumowując złomowanie samochodów
Chcesz sprzedać auto, którego nikt nie chce kupić? Rozważ tzw. skup auta. Jeśli oferowana cena nie będzie dla nas satysfakcjonująca, dopiero wówczas rozważ auto złom nazywany popularnie kasacją pojazdu. Powierzmy sprawę firmie z doświadczeniem, które zrobi to profesjonalnie a ponadto wytłumaczy wszystko i da nam komplet dokumentów niezbędny do wyrejestrowania pojazdu. Złomowanie pojazdu wbrew pozorom jest łatwe tylko teoretycznie. W praktyce jest usługą, która wymaga kompetencji, doświadczenia. Niedopatrzenie ostatniego z pkt powyższej listy może skutkować niepotrzebnymi problemami w postaci otrzymania do przedłużenia polisy OC za auto, które już nie istnieje.
Polecamy:
– Jak wybrać salon Mercedesa? 5 zasad
– Co jest potrzebne do usunięcia wgnieceń karoserii?
– Skup aut